Hlavní obsah

Havlová má další šanci získat druhou polovinu pražské Lucerny

Dagmar Havlová, švagrová bývalého prezidenta Václava Havla, má další šanci získat i druhou polovinu pražského paláce Lucerna. Pražský vrchní soud podruhé zrušil verdikt Městského soudu v Praze, který část lukrativní budovy v centru metropole nechal v majetku konkurzu po společnosti Chemapol Reality (C.H.R.). Uvedla to ve středu mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.

Havlová má další šanci získat druhou polovinu pražské Lucerny

Soudkyně městského soudu Kateřina Hrudková rozhodla v případu naposledy loni v květnu. Stejně jako v březnu 2007 uvedla, že Havlová od firmy odkoupila polovinu Lucerny za výrazně nižší cenu a pro společnost nápadně nevýhodných podmínek.

Protože znalci nedokázali ve svých posudcích jasně určit, jaká měla být obvyklá cena za nemovitost, stanovila ji soudkyně sama. Odvodila ji z částky, kterou za polovinu paláce zaplatila společnost Chemapol Reality v roce 1997 exprezidentovi - tedy 200 miliónů korun. Firma nemovitost o dva roky později prodala Havlové za 145 miliónů.

Podle vrchního soudu však soudkyně obvyklou cenu takto stanovit neměla, určuje se jinak. Navíc znalce k vyjádření, že cenu nelze určit, navedla zadáním znaleckého rozsudku. Svůj závěr o "nápadně nevýhodných podmínkách" pak nezkoumala i z hlediska dopadů prodeje na Chemapol Reality, která byla v té době v pozici dlužníka.

Havlová si nemůže vzít úvěr na rekonstrukci

Proti Havlové stojí ve sporu konkursní správce C.H.R., který tvrdí, že firma prodávala část nemovitosti v situaci, kdy měla výrazně omezené možnosti se volně rozhodovat. Slovenská Tatra banka totiž podala v roce 1999 návrh na konkurz C.H.R. a Havlová odkoupila od věřitelů pohledávky vůči firmě ve výši 230 miliónů korun. Vzala si na to úvěr jištěný druhou polovinou Lucerny. Celkem 30 miliónů zaplatila hotově a na 115 miliónů použila pohledávky. Zbytek pohledávek prý firmě prominula. Správce konkurzu ale řekl, že obě strany uzavřely dohodu o narovnání, nikoliv o prominutí dluhu.

Podle svého dřívějšího vyjádření může Havlová nyní Lucernu spravovat, pronajímat a z vybraných nájmů opravovat. Chtěla však také rekonstruovat celou vzduchotechniku a fasády, nemůže si na to však vzít úvěr.

Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlovi v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu a až v roce 1999 se druhá polovina dostala do rukou Havlové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků