Hlavní obsah
Nová havířovská primátorka Jana Feberová včera zastupitelům představila svůj program. Foto: Denisa Doležalová, Právo

Havířov nově vede ČSSD s ANO a lidovci

Město Havířov má po půl roce opět nové vedení. Po volbách již třetí. V pondělí odpoledne o tom rozhodli havířovští zastupitelé. Město povede koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Novou primátorkou se stala dosavadní náměstkyně Jana Feberová (ČSSD). Ve funkci nahradila Daniela Pawlase (KSČM), kterého zastupitelé z postu odvolali.

Nová havířovská primátorka Jana Feberová včera zastupitelům představila svůj program. Foto: Denisa Doležalová, Právo
Havířov nově vede ČSSD s ANO a lidovci

Pro odvolání Pawlase hlasovalo 27 zastupitelů, proti bylo 13, jeden se zdržel a dva nehlasovali. Feberovou zvolilo primátorkou 26 zastupitelů, proti nebyl nikdo, ale šest zastupitelů se zdrželo a osm nehlasovalo. V jedenáctičlenné radě města Havířov budou mít nyní sociální demokraté šest křesel, hnutí ANO čtyři a lidovci jedno. V zastupitelstvu zaujala nová koalice sílu 24 ze 43 členů.

Odvolání starého vedení města a volba nového trvaly přes dvě hodiny. Výměna se neobešla bez výčitek ze strany komunistů, kteří se dostali do opozice. Nicméně odvolaný primátor Pawlas médiím sdělil, že věří v to, že nové vedení města bude pracovat ku prospěchu občanů. Ale podotkl, že se jejich strana bude snažit posílit a znovu se dostat do vedení Havířova.

„My jsme Havířov postavili, vždy nám patřil a věřím, že ho znovu povedeme,“ reagoval na situaci Pawlas. Podle ČTK chyběli komunisté ve vedení Havířova naposledy v období před volbami v roce 2002. Podle Pawlase o Havířově rozhodl výsledek krajských voleb, v nichž komunisté velmi ztratili a nejsou ani součástí krajské koalice.

Letos již druhá změna ve vedení města

Z postu primátorova náměstka měl být odvolán i komunista Eduard Heczko. Ten však před hlasováním na svou funkci sám rezignoval. Havířovští zastupitelé kromě nové primátorky zvolili i nové náměstky a radní. Za hnutí ANO se náměstkem primátorky stal Josef Bělica a za sociální demokraty Alena Zedníková a Karel Šlachta, který však již náměstkem primátora byl a zastupitelé ho jen ve funkci dále ponechali.

Z rady města zastupitelstvo dále odvolalo komunisty Štefana Langra, Soňu Ryšánkovou Dosedělovou, Alici Hegyii a Tomáše Ptáčka. Na jejich místa byli zvoleni za hnutí ANO Ondřej Baránek, Iveta Kočí Palkovská a Stanislava Gorecká, za ČSSD Eva Radová a za lidovce Bohuslav Niemiec. Na svých postech radních zůstali sociální demokraté Pavel Rapant a Jiří Martinek.

Havířov je druhým největším městem Moravskoslezského kraje. Naposledy se zde vedení měnilo letos v červnu, kdy se rozpadla povolební koalice komunistů s ANO a Hnutím pro Havířov. Od června město vedli komunisté s ČSSD. Volby vyhrála ČSSD před komunisty a hnutím ANO.

1. Dafovská (Bul.) 23:26,2 min. (1 tr. okruh), 2. Becaertová -21,8 (2), 3. Holubcová (ČR) -23,3 (0), 4. Henkelová (Něm.) -26,8 (0), 5. Apelová -35,0 (1), 6. Wilhelmová (obě Něm.) -36,9 (2), 7. Černousovová (Rus.) -40,5 (1), 8. Denkingerová (Něm.) -40,7 (1), 9. Achatovová (Rus.) -40,9 (1), 10. Beerová (Něm.) -44,0 (0), ...27. Vejnarová -1:46,1 (0), 45. Rezlerová -2:40,7 (3), 47. Faltusová -2:46,0 (2), 62. Doskočilová (všechny ČR) -3:44,9 (3).

Stav SP (po 7 závodech):

1. Dafovská 269 b., 2. Becaertová 261, 3. Pylevová (Rus.) 225, ...14. Holubcová 127, 41. Česneková 9, 46. Vejnarová 4, 49. Rezlerová 3.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků