Hlavní obsah
Pavel Hasenkopf Foto: Petr Hloušek, Právo

Hasenkopfovu výpověď z Hradu bude opět řešit obvodní soud

Nejvyšší soud vyhověl dovolání prezidentské kanceláře a zrušil verdikt o neplatnosti výpovědi pro bývalého právníka pražského hradu Pavla Hasenkopfa. Výpověď tak znovu bude řešit obvodní soud. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize.

Pavel Hasenkopf Foto: Petr Hloušek, Právo
Hasenkopfovu výpověď z Hradu bude opět řešit obvodní soud

Hasenkopf byl poradcem Václava Klause, výpověď dostal od Miloše Zemana. Hrad jej propustil na jaře roku 2013 poté, co se právník začal s kancléřem Vratislavem Mynářem i prezidentem veřejně přít o autorství textu Klausovy amnestie, které popírá, zatímco Mynář i Zeman ho označili za spolutvůrce textu amnestie. Prezidentská kancelář výpověď zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi.

Právníkově žalobě vyhověl předloni v březnu Obvodní soud pro Prahu 1, který poukazoval na to, že zákoník práce pokládá okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď na hodinu, až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů.

Rovněž označil za zvláštní, že sledování Hasenkopfovy pracovní docházky se dělo na "určitou zakázku" Mynáře. Hrad se proti rozsudku odvolal, neplatnost výpovědi ale předloni v září potvrdil Městský soud v Praze. Proti tomu podala prezidentská kancelář dovolání k Nejvyššímu soudu.

Spor o autorství skončil smírem

Hasenkopf nakonec z prezidentské kanceláře odešel v říjnu roku 2014 po dohodě s jejími zástupci. Kancelář se mu zavázala vyplatit náhradu za dlužné platy.

Ve sporu o autorství Klausovy amnestie se Hasenkopf bránil žalobou na ochranu osobnosti, kterou podal na Zemana, Mynáře i prezidentskou kancelář. Spor předloni v létě skončil smírem, podle kterého Hasenkopf "neměl možnost ovlivnit vyhlášené znění amnestie".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků