Hlavní obsah
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Hamáček nevyloučil nouzový stav i proti vůli Sněmovny

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček v úterý nevyloučil, že vláda vyhlásí nouzový stav i bez podpory Sněmovny. O prodloužení nouzového stavu, který skončí 14. února, by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek a menšinová vláda ANO a ČSSD zatím marně shání hlasy poté, co komunisté odmítli návrh vlády podpořit.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Hamáček nevyloučil nouzový stav i proti vůli Sněmovny

Na dotaz, zda nevylučuje, že vláda nouzový stav nově vyhlásí sama poté, co Sněmovna bude proti, Hamáček uvedl: „Po­dle našich právníků by to bylo možné chápat jako obcházení Ústavy, otázka ale je, jestli by to nefungovalo jako poslední záchranná brzda před katastrofou.“

Vláda podle zákona může nouzový stav na třicet dnů vyhlásit bez schválení poslanci, ale každé další prodloužení musí udělat jen s podporou Sněmovny.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý s Hamáčkem přesvědčoval šéfy všech sněmovních stran. Podle Hamáčka je ještě možné, že prodloužení podpoří buď koalice Pirátů a STAN, nebo trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

„Můj pocit z toho jednání je, že si všichni uvědomujeme závažnost situace, a ve středu budeme ještě jednat,“ řekl Hamáček.

Šéf KSČM Vojtěch Filip Právu řekl, že jejich poslanecký klub odmítavé stanovisko v úterý potvrdil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků