Hlavní obsah
TK Jana Hamáčka po schůzce s prezidentem Zemanem Foto: ČTK

Hamáček: ČSSD zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu

ČSSD podle svého předsedy Hamáčka zůstane ve vládě s hnutím ANO po dobu nouzového stavu, poté se sociální demokracie poradí, jak dále postupovat, řekl v ČT.

TK Jana Hamáčka po schůzce s prezidentem Zemanem Foto: ČTK
Hamáček: ČSSD zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu

„Rozhodně ve vládě zůstaneme po dobu nouzového stavu, protože pokládat tu vládu v současné situaci považuju za nezodpovědné. Pak se poradíme co dál," řekl Hamáček.

Koalice se v poslední době střetla především v otázce tzv. daňového balíčku, který počítá mimo jiné se zrušením superhrubé mzdy a změnou daňových sazeb. Hamáček ve Sněmovně předložil vlastní návrh, záměr ANO nakonec podpořili poslanci ODS, KSČM a SPD.

„To, že se nám poprvé nepodařilo zabránit pravicovým experimentům, ke kterým hnutí ANO čas od času mělo tendenci, to je vážný signál, protože peníze budou chybět těm nejpotřebnějším,” řekl Hamáček ke koaličnímu sporu.

Babiš v reakci vzkázal, že pokud má sociální demokracie problém se svou účastí v menšinové vládě hnutí ANO, má odejít a přestat o tom donekonečna mluvit.

Hamáček by se zpřísňováním moc neotálel  

Hamáček se vyjádřil také k plánovanému přechodu do čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému (PES), což přinese zpřísňování opatření. Nečekal by s ním do pátku, ale ke změně by podle něj mělo dojít nejpozději ve středu.

O přechodu na vyšší stupeň systému bude v pondělí rozhodovat vláda. Hamáček také řekl, že bude nutné odškodnit živnostníky. Líbí se mu rakouský scénář, byl by pro odškodnění minimálně ve výši 80 procent loňského obratu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento týden avizoval, že kvůli horšící se epidemické situaci v pondělí vládě navrhne přesun do vyššího stupně protiepidemického systému. Řekl, že lidé budou mít čas se na přechod připravit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků