Hlavní obsah
Jan Hamáček Foto: Novinky

ČSSD chce navrhnout uzavření méně důležitých podniků, tvrdí Hamáček

Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu. Uzavřeny by měly být nejméně do zavedení povinných testů pro zaměstnance s plnou kompenzací výdělků a nákladů. Na sociálních sítích to v sobotu oznámil předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Vláda má opět jednat v pondělí.

Jan Hamáček Foto: Novinky
ČSSD chce navrhnout uzavření méně důležitých podniků, tvrdí Hamáček

Také sociálnědemokratická ministryně práce Jana Maláčová v pátek večer na Twitteru uvedla, že než začne povinné testování ve firmách, vláda by měla průmysl omezit. „Ve vládě je nás už šest s tímto názorem. Potřebujeme další dva hlasy,” napsala.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) jakékoliv zavírání podniků vyvrátil. „Nejhorší je spojení voleb a covidu. Podle toho bych hodnotil toto vyjádření. Je nesmysl, abychom zavírali podniky, když chceme, aby se z nich vytvořila testovací centra,” řekl Novinkám Havlíček.

Vzápětí položil řečnickou otázku, kdo bude rozhodovat o tom, který podnik je významný a který méně, aby se zavřel. „Já to vidím jako politický marketing. Zasedl stranický sekretariát a vypadlo z něj toto,” dodal ministr Havlíček.

Havlíček v pátek po jednání vlády oznámil, že průmyslové podniky zůstanou od pondělí bez nových omezení. Vláda přitom přijala nové a rozsáhlejší restrikce kvůli vývoji epidemie nemoci covid-19, například omezila pohyb občanů. Ve firmách se spustí dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné. Podle něj se na průmysl nevztahuje málo opatření.

Stát chce podle ministrova vyjádření z průmyslu vytvořit desetitisíce testovacích míst. Až bude jasné, že je logistika pod kontrolou, je tedy dostatek dodavatelů testů a je zabezpečeno řádově 20 až 25 milionů testů, bude zahájen povinný režim. Stane se tak podle Havlíčka v řádu jednotek dnů nebo málo týdnů, třeba za 14 dnů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků