Hlavní obsah
Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl Foto: Profimedia.cz

Grebeníčkova kniha o církevních restitucích? Nehoráznost, tvrdí zástupce biskupů

Jako o nehoráznosti hovoří generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl o knize komunistického poslance Miroslava Grebeníčka na téma restitucí a údajné škodlivosti církve. Ta se do širšího povědomí dostala díky účasti ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) na jejím křtu.

Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl Foto: Profimedia.cz
Grebeníčkova kniha o církevních restitucích? Nehoráznost, tvrdí zástupce biskupů

„Respektuji svobodu projevu, ale tady se jedná o skutečnou nehoráznost. Z úcty ke všem pronásledovaným se musím ozvat!” zdůraznil Přibyl a pozastavil se nad tím, že „komunisté, kteří 40 let pronásledovali církev, mučili, věznili a internovali její představitele, ukradli všechen církevní majetek, kostely a další církevní objekty, ze kterých se pod jejich správou staly ruiny, si dovolí vydat knihu o církevních restitucích a škodlivosti církve”.

Kniha bývalého předsedy KSČM a syna vyšetřovatele komunistické Státní bezpečnosti Aloise Grebeníčka se jmenuje Ve znamení kříže a má podtitul Podvody nelze halit svatou rouškou. Hned v úvodním slově nákladně vypravené knihy na křídovém papíře a s barevnými fotografiemi Grebeníček píše o tom, že církev podle něj usiluje především o majetek.

Antonín Staňek při kandidátském projevu na předsedu strany

Foto: Petr Horník, Právo

„Divadlo, jež církev rozpoutala kolem majetkového vyrovnání s českým státem, nepokrytě ukazuje na její touhu po majetku, která je rafinovaně zakrývána slovy o spravedlnosti a právu,” píše. „Ne, nejde ani o restituce, ani o nápravu, ale o pragmatickou snahu urvat kus státního vlastnictví, domoci se za každou cenu peněz ze státního rozpočtu. Získat nezávislost nejen na státu, ale do jisté míry i na vlastních věřících,” míní Grebeníček.

Na více než 400 stranách pak vystudovaný historik popisuje svůj pohled na novodobou historii katolické církve v Česku a zejména na léta, kdy se připravovalo majetkové vyrovnání státu s církvemi.

Staněk: Knihu jsem nekřtil ani nehodnotil

Novináře v minulých dnech zaujalo, že ministr kultury, tedy resortu, v jehož gesci církve jsou, Grebeníčkovu knihu pokřtil. Ministr to odmítl, uvedl, že se akce zúčastnil jako vánočního setkání poslaneckého klubu KSČM. [celá zpráva]

Poslanec za KSČM Miroslav Grebeníček

Foto: Petr Horník, Právo

„Knihu jsem nekřtil, pouze jsem směrem k autorovi a zúčastněným pronesl pár vět s obecným konstatováním, že žijeme v demokratické společnosti, v níž můžeme vyjadřovat různé názory. Knihu, její obsah či úhel pohledu jsem nehodnotil,” napsal na sociální síti.

Komunistická mluvčí Helena Grofová nicméně pozvání Staňka na křest Grebeníčkovy knihy Právu vysvětlila slovy: „Je to kulturní akce, když to pokřtí ministr, tak to má váhu.“

Grebeníček v pátek uvedl, že Staňka na představení knihy pozval ředitel Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda. „Pokud nyní někteří ideologové účelově bombardují ministra kultury, který přijal pozvání ředitele nakladatelství, neznamená to, že se ministr s autorem a obsahem knihy ztotožnil. Ministr promluvil o názorové pluralitě a v té souvislosti také zvedl číši a vyzval ke společnému přípitku,” uvedl Grebeníček.

Sněmovna v polovině prosince posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích. Hlasování by se mohlo uskutečnit na schůzi, která začne ve druhé polovině ledna. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Pokud by norma prošla, dá se předpokládat, že skončí u Ústavního soudu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků