Hlavní obsah
Předseda FOD Jan Vaněk Foto: Stáňa Seďová, Právo

Fond ohrožených dětí povede nadále Vaněk, chce pokračovat v oddlužení

Staronovým šéfem zadluženého Fondu ohrožených dětí byl v sobotu jednohlasně zvolen stávající předseda Jan Vaněk. Spolu s ním zvolili členové fondu i další dva členy předsednictva. Vaněk loni v červnu vystřídal v čele fondu jeho dlouholetou šéfku Marii Vodičkovou. Ta nekandidovala, nepřišla a chystá vlastní podobně zaměřený projekt.

Předseda FOD Jan Vaněk Foto: Stáňa Seďová, Právo
Fond ohrožených dětí povede nadále Vaněk, chce pokračovat v oddlužení

„Hlavním naším úkolem je stabilizace fondu a další snížení dluhů," řekl Vaněk, který fond převzal se závazky, které přesahovaly 127 miliónů korun. Kvůli dluhům a hrozící exekuci se začalo se škrty.

„Nyní jsme pod hranicí 100 miliónů, z toho převážná část jsou dlouhodobé závazky ve smyslu hypoték či úvěrů, které jsou řádně spláceny," řekla členka předsednictva Hana Kupková. Jen menší část dluhů podle ní tvoří běžné provozní náklady, například platy.

„S věřiteli jsme se dohodli na odkladu splatnosti. Už také nehrozí exekuce ani insolvence," doplnila.

S ohledem na to, že si členové fondu v sobotu před volbou stanovili, že oproti dřívějšku nebude hlasování tajné, vnímá předseda podporu lidí z fondu. „Přestali se bát," řekl. Další snižování kapacit klokánků nové vedení neplánuje.

”Už nemáme kam ustupovat. Musíme shánět další peníze, abychom fond definitivně a stoprocentně stabilizovali," řekl Vaněk.

Fond má 17 klokánků s 354 místy

Na začátku loňska měl FOD celkem 28 klokánků s víc než pětistovkou míst, nyní jich má 17 s 354 lůžky. Od dubna už bude provozovat jen ty, protože fondu byla odebrána registrace v sociálních službách. Azylové domy pro rodiny, mediační centra a své pobočky po republice organizace zrušila, nebo předala jiným provozovatelům.

Dluhy se fondu daří podle Vaňka snižovat. Změnilo se také financování. Zatímco dřív příspěvky od státu za děti v klokáncích dostával fond a rozděloval je, nyní peníze podle Vaňka putují rovnou do zařízení.

I když shromáždění volí vedení na tři roky a nové si vybralo loni, konala se volba opět tuto sobotu. Podle Vaňka proto, aby členové řekli, zda chtějí současné vedení, či nové. Členové také zvolili nové stanovy. Ve vedení fondu jsou nově namísto pěti lidí tři, zvolena byla i nová kontrolní komise.

Organizace žádají finanční dorovnání

Stát na dítě zařízením měsíčně platí 22 800 korun. Částka se krátí za dny, kdy dítě v těchto domovech nepobývalo. Podle Vaňka by v příštím roce měla přijít novela příslušného zákona tak, aby se platilo na lůžko bez ohledu na přítomnost dítěte plus příspěvek na potřeby každého dítěte.

Nynější vedení FOD a další organizace žádají dofinancování krácené částky. Tři desítky zařízení pro okamžitou pomoc dětem, z nichž klokánky tvoří polovinu, vyčíslily sumu za loňský leden až říjen na 61,4 miliónu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků