Hlavní obsah

Fischer navrhuje Vladimíra Dlouhého na post eurokomisaře

Premiér Jan Fischer chce, aby se českým kandidátem na eurokomisaře stal bývalý ministr průmyslu a obchodu z první poloviny 90. let Vladimír Dlouhý. Fischer by tak podle Lidových novin ukončil dlouhotrvající spory politických stran o kandidáta na eurokomisaře. S Dlouhým by zřejmě souhlasily ODS, KSČM a TOP 09. Šéf ČSSD Jiří Paroubek ale tento návrh zkritizoval. Lidovci a zelení jsou proti.

Fischer navrhuje Vladimíra Dlouhého na post eurokomisaře

"Dospěl jsem k názoru, že už není možné výběr odkládat," řekl v pátek Fischer s tím, že předseda Evropské komise José Barroso Česko vyzval, aby svého kandidáta představilo v Bruselu.

Případná nominace Vladimíra Dlouhého, který pro stát naposledy pracoval coby člen Národní ekonomické rady (NERV), by řešila přetrvávající spor především mezi ODS a ČSSD. První navrhují Alexandra Vondru, druzí současného eurokomisaře Vladimíra Špidlu, ale k dohodě na společném kandidátovi zatím nedospěli. Fischer už minulý týden řekl, že pokud si strany nevyberou, zvolí jeho vláda sama. Už tehdy premiér podotkl, že vláda může přijít "s divokou kartou, se svým kandidátem".

Dlouhý nemá zavilé odpůrce

Případná kandidatura někdejšího nejpopulárnějšího politika v zemi a nynějšího šéfa firmy Goldman Sachs pro střední Evropu by zřejmě nevadila ani velké části politiků.

"Je to pro mne překvapení, ale ostudu by nám pan Dlouhý neudělal. Je to osobnost, která na to má. Jen je otázkou, zda by víc hájil zájmy ČR, nebo spíš privátních firem," konstatoval místopředseda ODS Ivan Langer.

Za odborníka považují kandidáta i komunisté. "Vladimír Dlouhý jako bývalý ministr je člověk, který se v zahraniční politice i ekonomice vyzná. Pokud by šlo třeba o energetiku, byl by vhodným kandidátem," uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip.

Za "velmi dobrý výběr" člověka s "velmi dobrými odbornými i politickými předpoklady" označil variantu Dlouhý i lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Škromach se nevyjádřil, Paroubek soptil

Sociální demokrat Zdeněk Škromach nechtěl věc komentovat, ale Dlouhého vyloženě neodmítl. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se ale postavil proti Dlouhému. "Tento člověk po sobě zanechal trosky českého průmyslu, který musely dávat dohromady až vlády ČSSD, a proto nemá nejmenší morální právo aspirovat na jakoukoliv veřejnou funkci," uvedl v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK.

Proti této volbě by se zřejmě postavili i lidovci a zelení. "Pan Dlouhý je úzce spjatý s českou cestou transformace a jeho výběr by mi nepřišel příliš šťastný," řekla místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky je Dlouhý pouze "záložním kandidátem ODS po Alexandru Vondrovi".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků