Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv Asekol a Ekolamp, Právo

Firma kvůli licenci na sběr elektroodpadu uvedla nepravdivé údaje, tvrdí ministerstvo

Společnost REMA Systém uvedla nepravdivé údaje, aby splnila podmínky licence k provozování kolektivního sběru elektroodpadu. Vyplývá to z vyjádření ministerstva životního prostředí. Podmínky vyžadují provozovat sběrné místo v každé obci nad 2000 obyvatel.

Ilustrační foto Foto: Archiv Asekol a Ekolamp, Právo
Firma kvůli licenci na sběr elektroodpadu uvedla nepravdivé údaje, tvrdí ministerstvo

Od České inspekce životního prostředí za to REMA dostala pokutu. REMA uvedla, že pokutu dostala neoprávněně, nejprve proti ní podala námitku a pak ji napadla žalobou. V některých obcích společnost také uváděla jako sběrné místo poštu. S Českou poštou má ale jen smlouvu na bezplatné posílání vysloužilých spotřebičů v balících.

REMA na svých stránkách v seznamu sběrných míst v některých případech odkazovala na pobočky České pošty. Na nich mohou ale lidé pouze odeslat tzv. RE:balík. „Česká pošta má se společností REMA Systém uzavřenu dohodu o poskytování služby vnitrostátní obyčejné zásilky... Neznamená to tedy, že by pobočky pošty fungovaly jako sběrná místa, ale dohoda umožňuje klientům odeslat zásilky s elektroodpadem zdarma na adresu uvedené společnosti,” řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Pošta podle něj ani v současnosti o zřízení sběrných míst v pobočkách neuvažuje.

Služba podle ministerstva životního prostředí může být pouze doplňkem k vybudované síti míst zpětného odběru. „Z důvodu nedostatečné sběrné sítě již Česká inspekce životního prostředí udělila v minulosti společnosti Rema Systém pravomocnou pokutu a MŽP udělilo nápravné opatření na zahuštění sběrné sítě firmě REMA Battery, která sdílí s REMA Systémem sběrnou síť na základě vzájemného smluvního vztahu,” dodal Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

Nesprávné právní posouzení, tvrdí firma

REMA Systém je podle mluvčí Pavly Svobodové přesvědčena, že bylo napadené rozhodnutí vydáno v rozporu s právními předpisy a spočívá na nesprávném posouzení. „Též řízení, které jeho vydání předcházelo, bylo vedeno v rozporu s právními předpisy, v důsledku čehož byla REMA Systém přímo krácena na svých právech. Naše společnost je přesvědčena, že se inspekce i ministerstvo dopustilo nesprávného právního posouzení věci, v důsledku čehož je rozhodnutí nesprávné a tím i nezákonné,” řekla.

Současná právní úprava podle ministerstva prakticky neumožňuje odebrat kolektivním systémům pro elektrozařízení oprávnění k činnosti. Ministerstvo v nově připravované legislativě proto věcně navrhuje změny, které by měly situaci řešit.

Síť sběrných míst REMA chce přitom na základě smlouvy využívat další společnost w3es, která je s REMA personálně propojena. Společnost žádá o licenci pro kolektivní sběr elektroodpadu na ministerstvu životního prostředí. „Správní řízení probíhá a nelze tak zveřejňovat žádné detaily z žádosti či další skutečnosti z řízení,” uvedlo k tomu MŽP.

REMA Systém uvádí, že v rámci své sběrné sítě disponuje více než 20 000 místy zpětného odběru. Odhadovaná míra zpětného odběru podle ní loni dosáhla 80 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků