Hlavní obsah
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo

Faltýnek neměl suplovat Ťoka, komentuje Babiš kauzu místopředsedy ANO

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš očekává, že obviněný radní městské části Brno-střed za ANO Jiří Švachula v pondělí skončí v dozorčí radě ČD Cargo. V kauze policejního prověřování činnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nepovažuje za vhodné, že první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek suploval roli ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Babiš to uvedl v rozhovorech pro Mladou frontu DNES (MfD) a Lidové noviny (LN).

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo
Faltýnek neměl suplovat Ťoka, komentuje Babiš kauzu místopředsedy ANO

Policie prověřuje veřejné zakázky, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, včetně tendru na mýtný systém. Nikdo v této kauze zatím obviněn nebyl. „Pokud jde o roli pana Faltýnka, nevím přesně, jaká jednání měl. Podle mého názoru ale neměl suplovat ministra Ťoka. Mě to opravdu štve, protože jako hnutí máme čistý štít,” uvedl Babiš v LN.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci současného provozovatele mýtného systému Kapsch a scházel se i se zástupci antimonopolního úřadu. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období jako člen dopravní koaliční rady. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Babiš míní, že podezřelí jsou „spíše na ÚOHS a v Kapschi”, Faltýnek má v kauze figurovat jako svědek. „Ale samozřejmě to nepůsobí dobře. Ke mně se Kapsch také pokoušel dostat, já je odmítl vůbec jen přijmout. Byla to záležitost pana ministra dopravy Ťoka,” dodal premiér v MfD.

Ťok má vyhodit Švachulu

Babiš také vyzval ministra Ťoka, aby vazebně stíhaného Švachulu z dozorčí rady státního podniku během dneška „vyhodil”. Švachula je spolu s dalšími čtyřmi muži ve vazbě kvůli podezření z ovlivňování veřejných zakázek a korupce. ANO jako protikorupční hnutí se musí zbavit těch, u nichž by se prokázala korupce, prohlásil premiér. „Okamžitě jsem řekl ministru Ťokovi, aby ho v pondělí vyhodil. Hnutí se musí zbavit lidí, u kterých by se prokázala korupce. Založil jsem hnutí proti korupci a pro mě je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo,” prohlásil Babiš v LN.

Jaroslav Faltýnek (ANO)

Foto: Jan Handrejch, Právo

Švachulu nezná, podle něj ale nemá dobrou pověst. „Nevím, proč byl u nás, proč ho tam ta krajská organizace držela. Samozřejmě jsem všem vynadal, protože nám to kazí jméno,” dodal Babiš v MfD. O situaci na radnici brněnské městské části v pondělí bude jednat vedení jihomoravské i brněnské organizace ANO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků