Hlavní obsah
Jiří Faltýnek (ANO), syn místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a zastupitel Brna Foto: Václav Šálek, ČTK

Faltýnek junior nahradil v brněnském zastupitelstvu ministra Plagu

Novým zastupitelem Brna za hnutí ANO se v úterý stal Jiří Faltýnek. Syn místopředsedy hnutí nahradil Roberta Plagu, který je ministrem školství v kabinetu v demisi premiéra Andreje Babiše. Mandát získal i lidovec Jakub Hruška, který v zastupitelstvu nahradil poslance Stanislava Juránka.

Jiří Faltýnek (ANO), syn místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a zastupitel Brna Foto: Václav Šálek, ČTK
Faltýnek junior nahradil v brněnském zastupitelstvu ministra Plagu

Plaga byl na kandidátce hnutí ANO v Brně v komunálních volbách v roce 2014. Mandát získal, ale vzdal se ho letos v lednu, protože se loni v prosinci stal ministrem školství.

Faltýnek kandidoval také, ale do zastupitelstva se těsně nedostal a dosud byl náhradníkem. Plaga v minulosti zastával funkci náměstka ministerstva školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu.

Ministr školství Robert Plaga

Foto: Petr Hloušek, Právo

O mandátu pro Faltýnka se mluvilo už přede dvěma lety, kdy hnutí vyloučilo tehdejšího radního Tomáše Kratochvíla kvůli nespokojenosti s jeho prací. Kratochvíl sice rezignoval na funkci radního, ale mandátu, který by získal Faltýnek, se odmítl vzdát. Později skončil Kratochvíl u soudu, kde dostal podmíněný trest za krácení daní u své nábytkářské firmy Toka. Takzvaná podmínka jej však nenutí mandát složit.

Juránek byl prvním jihomoravským hejtmanem a vládl dvě volební období. Poté se stal senátorem, předloni však senátorský post neobhájil. Díky preferenčním hlasům se dostal z nevolitelné pozice do zastupitelstva Brna, kde později získal funkci předsedy finančního výboru. Složením mandátu o ni přišel. V krajském zastupitelstvu nadále zůstává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků