Hlavní obsah
Start - kousek za obecním úřadem Vratimova Foto: Josef Zajic

Experti: české chemiky čeká první linie

Ministerstvo obrany tvrdí, že by česká protichemická jednotka byla v případě války proti Iráku umístěna jen v týlu a pomáhala by likvidovat následky chemických, biologických či atomových útoků. Podle vojenských expertů by však s největší pravděpodobností záhy skončila v první linii.

Start - kousek za obecním úřadem Vratimova Foto: Josef Zajic
Experti: české chemiky čeká první linie

Jak Právu sdělil jeden z armádních důstojníků, je nesmysl se domnívat, že by chemici seděli třeba v Kuvajtu. "Jednotek tohoto typu mají spojenci málo. Dá se proto očekávat, že pokud by Saddám Husajn použil chemické nebo biologické zbraně podle všeho atomové nemá a zasáhl spojenecké vojáky v první linii, chemici by museli pomáhat přímo na místě," zdůraznil.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík včera připustil, že by mohli být chemici přímo na frontě, ale nepovažuje to podle svých slov za pravděpodobné. "Nasazení v pvní linii nikdy nelze vyloučit, ale pravděpodobnost je velmi nízká," uvedl.

Nejde o žádnou humanitární akci

Už jednou však stáli čeští chemici před rozhodnutím, jestli se držet striktního mandátu, nebo být tam, kde je jich zapotřebí. Zkraje devadesátých let za války v Zálivu podle mandátu nesměla československá protichemická jednotka překročit hranice Saúdské Arábie. Nakonec ale neuposlechla. "Možná jsem se dopustil velezrady," řekl pro ČTK Ján Valo, tehdejší velitel, který rozhodl, že bude postupoval dál se spojenci.

Podle vojenských expertů hrozí, že se podobná situace bude opakovat, pokud si politici neuvědomí, že účast chemiků má cenu jen tehdy, nebudou-li nijak limitováni."Je hloupé si myslet, že nerozhodujeme o účasti ve válce, ale jen o jakési humanitární misi. Chemici jsou v první řadě vojáci, a když do toho půjdeme, tak se vším všudy, jinak to nemá smysl," prohlásil nejmenovaný činitel generálního štábu.

Podle lidí z obrany je nasazení českých chemiků v první linii dříve nebo později zřejmé i proto, že se jedná o špičkově vybavenou jednotku se schopností velmi citlivé a včasné detekce nebezpečných látek. Někteří experti tvrdí, že má dokonce některé přístroje, které většina podobných jednotek zahraničních armád nevlastní. "Naše jednotka v Kuvajtu má až desetkrát vyšší schopnosti než některé jinéjednotky, které jsou tam s ní. Proto je také tak ceněná," řekl o chemicích minulý týden náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Zda má pravdu, se jen těžko ověřuje. Většina techniky, kterou používají chemici, totiž podléhá utajení.

Část technologie mají přímo z USA

Část technologie získali Češi přímo od Američanů. "Spojené státy nám poskytly mnoho cenných informací a dokonce i některé technologie, ke kterým jsme měli ztížený přístup. To se odehrálo po 11. září. To pochopitelně naše chemiky posunulo o třídu výš," sdělil jeden z odborníků české armády. O úrovni chemků vypovídá i to, že v době, kdy USA zachvátilo tzv. antraxové šílenství (zásilky antraxu se objevily v poště), ve vyšetřovacím týmu americké FBI, CIA a armády zasedli podle informací Práva i čeští odborníci. Američané se přitom na cizince obracejí jen v nejnutnějších případech.

Armáda navíc už delší dobu buduje specializované chemické a biologické pracoviště ve východočeském Těchoníně, které bude jedno ze tří nejlepších na světě (kromě něj existuje podobné ve Velké Británii a USA). V těchonínských laboratořích a nemocnici se budou léčit a zkoumat nebezpečné viry, jako je mor, ebola či neštovice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků