Hlavní obsah
Bývalý ministr školství Josef Dobeš (vpravo) s předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou na sněmu hnutí Pro sport a zdraví Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Exministr Dobeš byl zvolen předsedou hnutí Pro sport a zdraví

Hnutí Pro sport a zdraví si na sobotním ustavujícím sněmu zvolilo předsedou bývalého ministra školství Josefa Dobeše. Místopředsedy hnutí, které usiluje o uznání sportu za veřejně prospěšnou činnost, se stali někdejší gymnastka Věra Černá, krasobruslař René Novotný či trenér akademické volejbalové reprezentace Lubomír Vašina. Dobeš řekl, že český sport potřebuje větší finanční podporu a lepší systém výchovy mladých talentů.

Bývalý ministr školství Josef Dobeš (vpravo) s předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou na sněmu hnutí Pro sport a zdraví Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Exministr Dobeš byl zvolen předsedou hnutí Pro sport a zdraví

Dobeš, který byl jediným kandidátem na funkci předsedy hnutí, získal 112 hlasů ze 117. Sport chápe jako zásadní hodnotu nejen pro aktivní sportovce, ale i pro řadu seniorů či rodiny s dětmi.

"Podporu, kterou jsem dostal, vnímám jako silnou a děkuji za ni. K mým konkrétním cílům v oblasti legislativy patří prosazení zákona o dobrovolnictví a komplexního zákona o sportu. Myslím ale, že je to téma spíše budoucí Poslanecké sněmovny, a to i vzhledem k tomu, že současná vláda hodlá jen dožít," uvedl Dobeš na dotaz, jak se k jeho plánům staví kolegové poslanci.

Hnutí bude mít jedenadvacetičlenné grémium. Třetina členů grémia byla zvolena dnes, zbytek vzejde z regionálních rad. Do měsíce by se mělo grémium poprvé setkat v kompletní podobě.

Místopředsedy hnutí se vedle Černé, Novotného a Vašiny stali bývalý liberecký hejtman Stanislav Eichler, někdejší provozní ředitel České televize Vladimír Karmazín a Miloš Malý, který se zabývá bojovým uměním. Šestice se shodla na tom, že se rozhodli kandidovat, protože sport je jejich životním stylem a jeho osud jim není lhostejný.

Chtějí se prosadit na místní i celostátní úrovni

"Dělám sport celý život a vidím, že nemá společenskou prestiž, kterou by měl mít. Navíc, když pracujete s mládeží, tak samozřejmě chcete, aby z těch talentovaných dětí něco bylo," uvedl Vašina na tiskové konferenci po skončení sněmu. Dodal, že by byl rád, kdyby české sportovní organizace braly hnutí jako partnera, který chce sportu pomoci.

Dobeš ocenil, že hnutí v sobotu přišli podpořit předseda České unie sportu Miroslav Jansta i předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl. Na sněm v hotelu v pražském Chodově dorazila například také bývalá sjezdařka Olga Křížová-Charvátová.

Hnutí chce své cíle prosazovat na komunální i celostátní úrovni. Dobeš, který se dostal do Sněmovny za Věci veřejné a nyní je nezařazeným poslancem, prý ještě není rozhodnut, kam bude v příštím "supervolebním" roce kandidovat on.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků