Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jednání s velvyslanci Foto: Milan Malíček, Právo

Evropa musí mít společnou armádu, řekl Sobotka před velvyslanci

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Evropská unie neobejde bez společné evropské armády kvůli zajištění bezpečnosti občanů. Předseda vlády to v pondělí uvedl na pravidelném setkání s českými velvyslanci.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jednání s velvyslanci Foto: Milan Malíček, Právo
Evropa musí mít společnou armádu, řekl Sobotka před velvyslanci

„Zajištění bezpečnosti občanů EU je prioritou, neobejdeme se bez společné evropské armády,” tlumočil na Twitteru premiérova slova mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

„Věřím, že podzimní jednání Evropské rady v této oblasti přinese konkrétní závazky a návrhy,” odtušil premiér.

O vytvoření společné evropské armády v minulosti opakovaně hovořil i prezident Miloš Zeman.

„Jsem pro to, aby EU chránila svoje hranice. Když jsem před dvěma lety mluvil v Evropském parlamentu o potřebě vytvoření evropské armády, zažil jsem úsměvy. Dnes by se nám taková armáda velice hodila. EU má zatím organizaci s názvem Frontex, ta má zatím tři vyzbrojené nebo nevyzbrojené lodičky,“ prohlásil prezident loni v srpnu na setkání s velvyslanci. [celá zpráva]

Kritici vzniku společných ozbrojených sil  Evropské unie upozorňují, že vytváření nové struktury by bylo slepou uličkou, a připomínají, že lepším řešením by bylo, kdyby evropské členské země Severoatlantické aliance dodržovaly výši příspěvků na obranu.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel

Foto: Dorian Hanuš, Právo

Bývalý náčelník generálního štábu a nyní předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel označil v červnu vznik společné evropské armády za utopii, neboť by podle něj narážel na rozdílné přístupy jednotlivých států.

Podle Sobotky by však vznik evropské armády nevedl k oslabení role NATO ani transatlantického spojenectví s USA.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala s premiérem nesouhlasí a tvrdí, že budování nových struktur by bylo k ničemu. „Společná armáda EU je k ničemu. Další velení, úředníci, struktury? Stačí rozvíjet NATO a dát dost peněz na obranu,” uvedl v reakci na Twitteru.

Anketa
Jste pro vznik společné armády EU?
Ano
24.9 %
Ne
75.1 %
Celkem hlasovalo 7671 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků