Hlavní obsah
Europoslanci za ANO Petr Ježek (v popředí) a Pavel Telička na archivním snímku Foto: Petr Horník, Právo

Europoslanci Telička a Ježek zakládají politické hnutí Hlas

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli v roce 2014 zvoleni za ANO, zakládají politické hnutí Hlas. Chtějí s ním kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu i působit na domácí politické scéně, řekl v úterý Telička na tiskové konferenci. Hnutí má být proevropské, má hájit principy liberální demokracie a prosazovat moderní ekonomiku, dodal.

Europoslanci za ANO Petr Ježek (v popředí) a Pavel Telička na archivním snímku Foto: Petr Horník, Právo
Europoslanci Telička a Ježek zakládají politické hnutí Hlas

Telička a Ježek společně s právníkem Alešem Novákem a sociologem Martinem Převrátilem v úterý oznámili vznik přípravného výboru hnutí Hlas. Podpisy pro registraci hnutí na ministerstvu vnitra už sbírají. Podle Teličky je dost času pro to, aby se hnutí zaregistrovalo a připravilo kandidátku pro evropské volby. Lhůta pro podání kandidátních listin na ministerstvo vnitra je 19. března.

Místopředseda EP Telička uvedl, že ho oslovili představitelé více subjektů s možností spolupráce v evropských volbách, jako smysluplné vnímal ale až jednání s Novákem a Převrátilem. Společně chtějí vytvořit otevřenou politickou platformu, která dá prostor novým tvářím a odborníkům, kteří se chtějí politicky angažovat, ale nevidí tu možnost v tradičních politických stranách.

Telička před pěti lety vedl kandidátku ANO do Evropského parlamentu, Ježek byl na druhém místě. Oba se do velké míry podíleli na programu ANO pro evropské volby. Telička později působil i jako expert ANO na zahraniční politiku, přestože nebyl členem hnutí. Oba se s ANO rozešli kvůli odlišným názorům předsedy hnutí Andreje Babiše na evropskou i tuzemskou politiku.

Ježek se s ANO rozešel loni v lednu. Vadil mu pohled ANO na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách i na vztah s komunisty a extremisty. Podle Ježka sice ANO výrazně uspělo, postoje hnutí se ale zároveň posunuly.

„Je to jiné hnutí a hraje jinou roli než dřív. V důsledku toho se s názory vedení hnutí ANO na zásadní politické otázky rozcházím,” uvedl tehdy v dopise. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků