Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

EU pozastavila dotace na projekty ROP Severozápad

Evropská unie pozastavila výplatu dotací na 25 projektů za asi tři čtvrtě miliardy korun z problémového Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Uvedla to ve středu Česká televize (ČT).

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
EU pozastavila dotace na projekty ROP Severozápad

Důvodem jsou machinace s dotacemi, za které již byli soudem potrestáni lidé z vedení ROP i kraje. Další údajné podvody řeší soudy a vyšetřuje policie. ROP Severozápad spravuje dotace pro oblast Ústeckého a Karlovarského kraje.

EU podle televize znepokojilo, když bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz letos u soudu zcela změnil svou výpověď. Předtím popíral ovlivňování projektů, ale v únoru poprvé řekl, že ovlivňování existovalo, a to s vědomím krajských politiků.

Brusel nyní chce, aby české úřady doložily, že projekty, které čekají na dotace, nejsou zmanipulované, uvedla ČT. Předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Milan Pípal ale prohlásil, že to zatím prokázat nelze. "To jsme nebyli schopni udělat a nejsme schopni, dokud nebudeme mít výrok soudu," řekl televizi.

Projekty zatím bude platit stát

Zmíněných 25 projektů, mezi kterými je třeba nová točna pro MHD v Ústí nad Labem, bude prozatím dotovat stát. Ministerstvo financí předpokládá, že EU nakonec peníze pošle, ale čekání se může protáhnout. "Platba nám nemusí být zaslána během letošního roku," uvedla v ČT ředitelka ministerského odboru Národní fond Veronika Ondráčková.

Petr Kušnierz (uprostřed) u Krajského soudu v Ústí nad Labem

Foto: Aleš Pelikán, Právo

Jedna z kauz kolem ROP Severozápad skončila letos v březnu zatím nepravomocným rozsudkem ústeckého krajského soudu. Kušnierz má strávit sedm let ve vězení za ovlivňování výběru dotovaných projektů. Podmínkami soud potrestal někdejšího náměstka hejtmanky Ústeckého kraje Pavla Koudu, dalšího bývalého ředitele úřadu Pavla Markvarta a úřednici Irenu Kotlanovou. [celá zpráva]

Kušnierz byl navíc již dříve odsouzen za braní úplatků v souvislosti s udělováním dotací.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků