Hlavní obsah
Foto: Táňa Pokorná

Epidemie chřipek končí, druhá vlna hrozí až do května

Letošní chřipková epidemie končí. Nebyla plošná, na kterou jsme z minulosti zvyklí, ale místní. Lékaři se však obávají druhé vlny onemocnění, která se v minulosti již objevila.

Foto: Táňa Pokorná
Epidemie chřipek končí, druhá vlna hrozí až do května

"V každém kraji byla vysoká nemocnost na hranici epidemie nebo za ní, kdy onemocnělo více než 2000 pacientů na sto tisíc obyvatel. Nestalo se však to, jako v minulosti, že epidemie zachvátila naráz celou republiku," řekla Právu v pondělí Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku, která je ve Státním zdravotním ústavu v Praze.

Dodala, že epidemiologové ale dál sledují výskyt chřipky a respiračních onemocnění. "Obáváme se druhé vlny. Ta může přijít v podstatě až do května. V minulosti již takové druhé vlny byly," říká Otavová.

Letošní epidemie slabší

Na dotaz, kolik letos lidí onemocnělo v ČR chřipkou, uvedla, že přesná čísla budou známá přibližně v květnu nebo v červnu. "Loňská chřipková epidemie postihla 1,8 miliónů lidí v ČR a my ji považujeme za středně silnou. Ta letošní byla slabší, a proto tolik lidí neonemocnělo," řekla Otavová.

Lékaři měli a stále ještě mají obavu z tzv. pandemického kmenu, tedy chřipkového kmenu, který by způsobil obrovskou celosvětovou epidemii. Ta hrozí už několik let. Stejně tak se obávali rozšíření ptačí chřipky z jihovýchodní Asie do Evropy. Nic takového se však nestalo a je to důsledek rychlých a razantních opatření, které učinili jak hygienici v jihovýchodní Asii, tak Světová zdravotnická organizace.

Nejvíce zasaženi jsou školáci

Při letošní chřipkové epidemii byly nejvíc zasaženy děti předškolního věku a školáci. Naopak nejméně byli nemocní lidé středního věku. "Je to logické, protože dítě se v kolektivu velmi rychle nakazí. Dospělý člověk často ani k lékaři nejde a zpravidla se léčí sám. Mnozí si na to brali dovolenou," řekla Otavová.¨

Dodala, že situaci ve výskytu laboratoř neustále monitoruje i přesto, že celostátní hlášení se už zveřejňovat nebude. "Je to proto, aby nás náhlý zvýšený výskyt nepřekvapil," řekla Otavová.

Každoročně na chřipku v ČR umírá několik desítek osob většinou starších a na komplikace s ní spojené přibližně tisíc nemocných. Přesná čísla z letošního roku budou ale známa až v červnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků