Článek
Demonstranti dali najevo svůj nesouhlas pískotem a skandováním hesel. Na transparentech se objevilo např.: "Dejte přednost lidem", "Nechceme žít nad úložištěm", "Urbane, prober se" či "Nebourejte obce kvůli uhelným dolům".
Ekologové také zástupcům vlády předali nádobu s odpadem jako symbol jaderného úložiště. Hnutí Duha rozdávalo demonstrantům teplý čaj. Demonstranty přišel před budovu Úřadu vlády podpořit poslanec Svatopluk Karásek (US-DEU).
Chybí jim ekologické daně
Podle návrhu ministerstva průmyslu a obchodu mají po roce 2010 začít nové uhelné elektrárny postupně nahrazovat zhruba polovinu dnešního výkonu elektráren v celkovém objemu více než 5100 megawattů. Koncepce předpokládá prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí, které by mělo napříště vzejít z dohody mezi těžařskou firmou a obcemi.
Materiál dále předpokládá například vyšší podporu uplatnění obnovitelných zdrojů energie a uvolnění limitů na dovozy černého uhlí. Návrh koncepce nevylučuje výstavbu dvou jaderných bloků.
Podle ekologů návrh podceňuje potenciál úspor, prosazuje zastaralé centralizované systémy a nezahrnuje plán zavedení ekologických daní. Chtějí proto, aby vláda Urbanovu koncepci upravila nebo přistoupila na alternativní návrh z dílny ministerstva životního prostředí. Ten počítá s vyššími úsporami a místo spalování jádra a uhlí nabízí v příštích desetiletích zvýšený dovoz plynu.
Projednávání Urbanovy koncepce ministři přerušili na žádost ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) počátkem ledna na dva měsíce. Složitou problematiku má šéf průmyslu a obchodu vysvětlit kolegům na semináři, který se uskuteční 4. února. Koncepci už ale Urban předělat nehodlá.