Hlavní obsah

Ekologové podali žalobu proti výjimce pro Chvaletice

Ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a místní spolek Zelená pro Pardubicko podaly žalobu proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí o udělení výjimky z emisních limitů pro uhelnou elektrárnu Chvaletice na Pardubicku. Umožňuje elektrárně po dobu šesti let vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku.

Foto: Novinky

Elektrárna Chvaletice

Článek

Ekologické organizace považují rozhodnutí za nezákonné, uvedly v tiskové zprávě. Bylo vydáno v listopadu 2021, tři měsíce po začátku platnosti limitu v srpnu 2021.

Podle žalobců jde o porušení zákona o integrované prevenci, podle kterého nesmí nastat udělením výjimky závažné znečištění životního prostředí.

Součástí správní žaloby je proto také návrh na odkladný účinek, který by během soudního řízení zakázal elektrárně překračovat limit pro rtuť a oxidy dusíku, a zabránil tak podle ekologických organizací později nenapravitelným škodám na životním prostředí a lidském zdraví.

O emisní výjimku pro Chvaletice rozhodne jiný kraj, pardubický úřad je podjatý

Domácí

Ty mohou podle odborného posudku, který si organizace nechaly zpracovat, dosáhnout ve finančním vyjádření až 1,9 miliardy korun. Pokud soud odkladný účinek žaloby schválí, výjimka pozbude právní moci až do konečného rozhodnutí soudu.

Ekologické organizace uvedly, že ministerstvo životního prostředí by mělo buď jako žalovaný orgán vyhovět žalobě a rozhodnutí zrušit, případně může výjimku zrušit nebo změnit v přezkumném řízení ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

„Žaloby nemíří proti ní, ale ministryně je jediná, která může předchozí selhání státu napravit. Koneckonců omezení emisních výjimek ukládá i programové prohlášení vlády. Teď je okamžik, kdy jej může naplnit,” uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Zemětřesení v elektrárně Chvaletice byl jen odstřel v lomu

Domácí

Ministerstvo výjimku pro elektrárnu Chvaletice vydanou krajskými úřady dvakrát zrušilo. Podle mluvčího Greenpeace Lukáše Hrábka ji potvrdilo až ve chvíli, kdy provozovatel navrhl, že sníží výrobu, a tím sníží i množství vypouštěných škodlivin.

„Rozhodnutí o výjimce ale neobsahuje žádný právní nástroj, který by ho ke snížení výroby skutečně donutil,” uvedl Hrábek.

Podle ekologů není nebezpečí, že by odstavení elektrárny ohrozilo zásobování země elektřinou. Její výroba je výrazně nižší než vývoz přebytků elektřiny, uvedli.

Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěla proto na osm let zachovat dosavadní limity.

Exkluzivní záběry z kotle tepelné elektrárny. Za provozu zde teplota dosahuje 1200 stupňů

Koktejl

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Reklama

Výběr článků

Načítám