Hlavní obsah
Ministr vnitra Radek John (VV) Foto: Petr Horník, Právo

Dvoukolová volba se dvěma postupujícími, nastínil John vizi výběru prezidenta

Ministr vnitra Radek John v pondělí nastínil, jaký způsob přímé volby prezidenta budou strany vládní koalice prosazovat. Ministr za nejrozumnější označil model dvoukolové volby, přičemž do druhého kola by postoupili dva nejúspěšnější kandidáti. Podle informací ČTK se k tomuto modelu kloní i zástupci dalších koaličních stran. John návrh přednesl v pondělí na Žofínském fóru v Praze.

Ministr vnitra Radek John (VV) Foto: Petr Horník, Právo
Dvoukolová volba se dvěma postupujícími, nastínil John vizi výběru prezidenta

Přímou volbu hlavy státu chce vládní koalice ODS, TOP 09 a VV prosadit v příštím roce tak, aby zákon začal platit v návaznosti na konec lhůty mandátu nynějšího prezidenta Václava Klause. Nového prezidenta by měli voliči vybírat počátkem roku 2013.

Návrh rozeslaný do připomínkového řízení obsahuje tři varianty volby, a to jednokolovou, nebo dvoukolovou, ze které postoupí buď dva nejúspěšnější kandidáti, nebo všichni, kteří získají nad 12,5 procenta hlasů.

O podobě volby plánuje koalice jednání i s opozičními sociálními demokraty. Bez alespoň několika jejich hlasů totiž nebude mít ústavní dvoutřetinovou většinu, která je ke změně zákona potřebná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků