Hlavní obsah
Ministr průmyslu za ANO Karel Havlíček vystoupil na tiskové konferenci 11. února 2020 v Jaderné elektrárně Dukovany. Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Dukovany bez účasti Ruska a Číny, dohodl se Havlíček s opozicí

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) se dohodl s opozicí na tom, že podpoří senátní návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. V úterý to potvrdil Novinkám.

Ministr průmyslu za ANO Karel Havlíček vystoupil na tiskové konferenci 11. února 2020 v Jaderné elektrárně Dukovany. Foto: Luboš Pavlíček, ČTK
Dukovany bez účasti Ruska a Číny, dohodl se Havlíček s opozicí

„Část opozice chtěla ještě pozměňovací návrh, proti kterému principiálně nic nemáme, ale nechtěli jsme již nic zdržovat a vracet zákon do druhého čtení, nicméně podpoříme senátní návrh, bude-li v podobě, na které jsme se shodli,“ uvedl Havlíček.

Odkazoval přitom na to, že neúčast firem je dána již usnesením vlády a zněním zadávací dokumentace.

Podpora pozměňovacího návrhu nicméně podle Petra Gazdíka (STAN) uvolní cestu k tomu, že strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve Sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany.

Záruky o neúčasti firem má jako pozměňovací návrh doplnit horní komora. „Návrh bude načten v Senátu,“ sdělil Gazdík Novinkám.

Kováčik: Hlavně neprodělat

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik se přímé odpovědi na to, zda ho Havlíčkův odmítavý postoj k Rusku a Číně zklamal, vyhýbal. „Mám pocit, že je předně důležité, aby byly Dukovany dostavěny,“ uvedl na tiskové konferenci.

,,Nejde o to, že bychom chtěli, aby stavěli Rusové či Číňané, ale aby ČR na zakázce neprodělala,“ doplnil Kováčik.

Třetí čtení návrhu bylo ve Sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků