Hlavní obsah
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) Foto: Petr Hloušek, Právo

Drábek: Rezignuji, pokud se prokáže Šiškova vina

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) odvolal Vladimíra Šišku, který je spolu s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem podezřelý z podplácení. Pokud by mu byla prokázána vina, je ministr připraven rezignovat. Uvedl to v úterý po jednání vedení TOP 09. Policie v úterý oznámila, že pro oba úředníky navrhuje vzetí do vazby.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) Foto: Petr Hloušek, Právo
Drábek: Rezignuji, pokud se prokáže Šiškova vina

"Jsem přesvědčen, že to obvinění se neprokáže jako odůvodněné," uvedl Drábek, který se odvolával na dlouholetou spolupráci se Šiškou. Podle ČTK byl již náměstek odvolán a na jeho místo nastoupil šéf Drábkova kabinetu Zdeněk Kadlec Odvolání má platit po dobu policejního vyšetřování.

Pokud bude Šiškovi prokázána vina, je ministr připraven přijmout politickou zodpovědnost a rezignovat. Neupřesnil ale, co přesně míní prokázáním viny, neboť v případě soudního sporu se kauza může táhnout roky.

Vladimír Šiška na zasedání vlády loni v srpnu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Drábek, stejně jako předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, si postěžoval, že zatím nemá informace o tom, z čeho je Šiška podezírán.

Policie Šišku i Hojera podezírá z uplácení. [celá zpráva]

Policie chce pro oba vazbu

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej Právu řekl, že státní zástupce navrhuje na podnět policie pro oba muže vazbu. Soudce musí oba muže neprodleně vyslechnout a rozhodnout o návrhu.

"Chápu názory některých ústavních činitelů, že v této věci náš útvar zatím nepodal bližší informace," řekl k vyšetřování šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. "Na druhou stranu si však musíme uvědomit, že absolutní prioritou policie v rámci vyšetřování je, aby nedošlo k ohrožení objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení," odmítl vyslyšet volání politiků, kterým vadí nedostatek informací o případu.

Místopředseda strany Miroslav Kalousek nechtěl na tiskové konferenci spekulovat, zda by mohla kauza jakkoliv souviset s krajskými volbami. Drábek se již v pondělí sešel s premiérem Petrem Nečasem (ODS), aby jej zpravil o situaci. Schůzka měla podle něj pouze informativní charakter.

Sobotka: Chováte se jako mafie

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v úterý obvinil TOP 09, že se v kauze Šiška chová jako mafie. Drábek by podle něj měl odstoupit okamžitě.

"TOP 09 se stejně jako v kauze CASA chová jako mafie. Drábek Šišku na ministerstvo přivedl a celou dobu mu navzdory veřejné kritice kryl záda. Na místě je jen Drábkova okamžitá rezignace. Nechápu, proč premiér Nečas nejedná a nenavrhne Drábkovo odvolání," uvedl Sobotka.

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc na tiskové konferenci v Lidovém domě oznámil, že jeho strana navrhne zřízení parlamentní vyšetřovací komise k Šiškově kauze. Tejc věří, že ve Sněmovně s tímto návrhem uspěje. Zároveň sociální demokraté požadují provedení auditu zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků