Hlavní obsah
Jan Hamáček a místopředseda ČSSD Roman Onderka na fotografii z března 2018 Foto: Petr Hloušek, Právo

Došlo na Zemanův scénář. ČSSD vyčká do poloviny srpna, potvrdil Hamáček

Sociální demokracie vyčká do poloviny srpna, jestli prezident jmenuje nominanta ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury. Do té doby žádné kroky dělat nebude, řekl v úterý při příchodu na jednání vlády šéf partaje Jan Hamáček. Z vedení soc. dem. se přitom dříve ozývalo, že pokud se situace nevyřeší do 1. srpna, Hamáček vyzve své ministry k podání demise.

Jan Hamáček a místopředseda ČSSD Roman Onderka na fotografii z března 2018 Foto: Petr Hloušek, Právo
Došlo na Zemanův scénář. ČSSD vyčká do poloviny srpna, potvrdil Hamáček

Prezident Miloš Zeman odvolal stávajícího ministra kultury Antonína Staňka k 31. červenci, o novém ministru ale rozhodne až v půlce srpna. Hamáček přitom na jaře prohlašoval, že by chtěl mít situaci vyřešenou do prázdnin.

„Chtěli jsme pana Šmardu ministrem už v červnu. Ale nejsme ti, kdo ty termíny protahují. Půlku srpna stanovil pan prezident. Počkáme na rozhodnutí pana prezidenta,“ potvrdil v pondělí ve Strakově akademii Hamáček.

Místopředseda ČSSD Šmarda přitom v polovině července prohlásil, že pokud nebude 1. srpna situace ohledně vedení ministerstva vyřešena, předseda strany Hamáček vyzve ministry k podání demise. To se ale nestane a ČSSD tak znovu přistupuje na Zemanův scénář.

„Samozřejmě že nám to vadí. Jediné, co můžeme udělat, je, že z té vlády odejdeme. Věřím, že pokud pan prezident řekl, že se to do 15. srpna vyřeší, tak se tak stane. Podle toho, jak se to vyřeší, tak se k tomu můžeme postavit,“ dodal předseda ČSSD.

Zdůraznil, že sociální demokraté napětí na ministerstvu kultury neeskalují. ČSSD podle Hamáčka udělala vše pro to, aby se situace vyřešila.

Staněk: S prezidentem měli najít souzvuk

Staněk, který v úterý dorazil na své poslední jednání kabinetu, je ale toho názoru, že ČSSD mohla přijít s jiným jménem než se Šmardou.

„Je to chyba těch, kteří navrhují někoho, koho prezident nechce. Měli by hledat cestu, jak s prezidentem najít souzvuk ve jmenování,“ prohlásil Staněk, jehož angažmá v Nostickém paláci skončí 31. července o půlnoci. Kdo dočasně resort kultury povede, není zatím jasné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků