Hlavní obsah
 

Dohoda o výstavbě u pražského Masarykova nádraží má zelenou

Pražský magistrát uzavře memorandum se společností Penta o výstavbě komplexu multifunkčních objektů v okolí Masarykova nádraží. Oproti původnímu plánu budou součástí projektu byty, opraveny budou ulice a přibude zeleň.

 
Dohoda o výstavbě u pražského Masarykova nádraží má zelenou

Vedení města zvažovalo, že se odvolá proti nepravomocnému územnímu rozhodnutí, od toho ale nakonec ustoupilo. Novinářům to v pondělí řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Petr Hlaváček (TOP 09). Dohodu s developerem dnes schválili pražští radní. Svou dohodu s developerem chce uzavřít rovněž radnice Prahy 1.

Penta chce na pozemcích vybudovat administrativní čtvrť podle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadidové. Stavba Central Business District má vyjít až na deset miliard korun. Vydané rozhodnutí se týká první části projektu na brownfieldu u ulice Na Florenci, kde mají vzniknout dva propojené bloky.

„Podařilo se nám zlepšit postavení města a získat od developera další závazky tak, abychom vytvořili hezký veřejný prostor a také řešili bydlení v Praze. Bohužel město ztratilo svoji nejzásadnější vyjednávací pozici už v září 2017, kdy se na zastupitelstvu hlasovalo o koeficientech (zastavěnosti) a byly navýšeny. Tehdy město mělo tlačit na developera. My jsme ty možnosti nyní měli již omezeny," řekl Hřib.

Podle dohody vzniknou oproti původním plánům stavebníků v části projektu nové byty. To se týká území za magistrálou směrem do Karlína, kde je zástavba plánována později. Podíl bydlení by zde měl podle Hlaváčka dosáhnout až 50 procent. „Tady je celý proces na úplném začátku, proto nesmíme udělat stejnou chybu, jako udělalo minulé vedení v části před magistrálou," řekl Hlaváček.

Nepravomocné územní rozhodnutí se týká okolí nádraží a prostoru podél ulice Na Florenci. Právě pro tuto část pak podle Hlaváčka město s developerem domluvilo, že budou vysázeny nové stromy a opraveny ulice. Vznikne nové náměstí na křižovatce ulic Na Florenci a Havlíčkova.

Z ulice Na Florenci vznikne nová, moderní třída.

Foto: Penta

Pražští radní se v pondělí zabývali rovněž možností podat k územnímu rozhodnutí připomínku. Tuto variantu nakonec zamítli. „Jeden z argumentů proti byl, že je sporná otázka výsledku odvolání a pro město je tento postup výhodnější, tady jsou černé na bílém závazky investora,” řekl Hřib.

Svou vlastní dohodu podepíše s investorem také Praha 1, která nyní projednává její přesné znění.

Nové stavby mají podle plánů Penty pokrýt nevyužitou oblast kolem Masarykova nádraží a pokračovat na druhé straně magistrály směrem k Florenci. Budovy mají být až devítipatrové, ta nejvýraznější podle návrhu architektky Hadidové má fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem ve strukturu připomínající zlatou věž.

Investor slibuje také náměstí, parky a další zeleň a lepší propojení Prahy 1 s Florencí a Karlínem. Celkem má projekt podle informací investora zahrnovat až 100 000 metrů čtverečních kancelářských ploch, obchodů, restaurací a kaváren.

Plán výstavby v okolí nádraží vyvolal značnou vlnu nevole, v petici zaslané v únoru ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) ji odpůrci označili za krajně nevhodnou.

„Považujeme projekt ateliéru Zahy Hadid pro společnost Penta navržený na území pražské chráněné památkové rezervace v okolí Masarykova nádraží pro centrum Prahy za krajně nevhodný. Uvědomujeme si zejména ohrožení statutu Prahy jako světového kulturního dědictví UNESCO,“ píše se mj. v materiálu.

Projekt začíná na úrovni křižovatky ulic Havlíčkovy a Na Florenci. Vizualizace ukazuje pohled z ulice K Celnici.

Foto: Penta

Obří projekt podle nich nenapravitelně zničí harmonický charakter centra města a historickou hodnotu. Navržené budovy považují za naddimenzované.

Podle mluvčího Penty Iva Mravinace jsou však názory petentů postaveny na dojmech, nikoli odborných studiích. „Zapracovávali jsme i názory veřejnosti. Central Business District splňuje všechna odborná kritéria, veškeré normativy pro zástavbu včetně přísných pravidel pro památkově chráněnou oblast,“ řekl Mravinac Právu s tím, že v první fázi se počítá s výstavbou podél ulice Na Florenci. Revitalizace celého území je otázkou řady dalších let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků