Hlavní obsah
Logo společnosti Foto: Penta, Novinky

Středoevropská investiční skupina Penta funguje na trhu od roku 1994. Od té doby zmohutněla v gigant o několika pobočkách v různých zemích a s řadou portfoliových společností. V České republice působí od roku 2001, patří jí například Fortuna nebo Aero Vodochody.

Logo společnosti Foto: Penta, Novinky
Penta

Společnost, která vznikla v polovině 90. let pro obchodování s cennými papíry, se v druhém tisíciletí vyprofilovala jako investor do nemovitostí a private equity. V současnosti provozuje pět poboček (Amsterdam, Praha, Bratislava, Varšava, Limassol) se zhruba dvěma sty zaměstnanci. V jejích portfoliových společnostech jich pracuje kolem 25 tisíc. Celková aktiva Penty v roce 2010 činila 3,4 miliardy eur. V roce 2015 už společnosti Penty zaměstnávaly 37 000 lidí a celková aktiva společností dosáhla 7 miliard eur.

U zrodu společnosti stála pětice podnikatelů: Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Jozef Oravkin, Martin Kúšik a Juraj Herka. Kromě prvních čtyř jmenovaných "partnerů" figurují ve vedení firmy ještě Eduard Maták, Martin Kúšik a Iain Child, přičemž hlavní slovo mají někdejší spolužáci Dospiva s Haščákem.

Šéf Penty Marek Dospiva

Foto: Profimedia.cz

Měla zájem o Sazku

První miliardový podnik uskutečnila skupina dva roky po svém založení, když se jí ve spolupráci s British Regent Fund podařilo v roce 1996 provést akvizici největšího investičního fondu na Slovensku - VÚB Kupón.

S příchodem na český trh v roce 2001 proběhla vnitřní restrukturalizace společnosti a o tři roky později skupina vytvořila strukturu standardní private equity firmy a své portfolio rozšířila o trh s nemovitostmi, když si předtím vydobyla dobré jméno uznávaným kancelářským projektem v Bratislavě.

Penta v České republice ovládla společnosti jako Fortuna, Aero Vodochody nebo lékárenskou síť Dr. Max. Významná byla také akvizice maloobchodního řetězce Žabka v roce 2007.

O čtyři roky později skupina projevila zájem o zbankrotovanou Sazku. Výběrové řízení ale označila za netransparentní kvůli tomu, že údajně účelově nahrává skupinám PPF a KKCG, a nezúčastnila se ho. Mimo soutěž nabídla po domluvě s šéfem Sazky Alešem Hušákem za loterijní firmu 2,5 miliardy korun insolvenčnímu správci, který je ale odmítl. Podle kritiků šlo ze strany Penty pouze o dobře  promyšlené zdržovací kroky, které jí měly přinést čas při rozjetí vlastní loterie Fortuna. Sazku nakonec ve výběrovém řízení získaly PPF a KKCG za 3,8 miliardy korun.

Na konci roku 2013 dokončila Penta výstavbu Florentina, prvního realitního projektu firmy v ČR. V listopadu 2016 Penta Florentinum prodala čínské skupině CEFC (později Citic). V současnosti budova slouží jako kancelářská.  V roce 2015 Penta odkoupila největší regionální tiskové médium - Vltava Labe Media. O rok později se stala vlastníkem také vydavatelství Astrosat.

Spis Gorila

Špatné světlo dopadlo na Pentu na sklonku roku 2011 v souvislosti se slovenskou kauzou Gorila. Stejnojmenný spis hovoří o napojení investiční skupiny na vysoké politiky během éry Mikoláše Dzurindy.

Skupina se měla během privatizace v letech 2005 a 2006 účastnit politické korupce. Materiály, které zřejmě pořídila slovenská tajná služba na základě odposlechů, mají dokazovat zásahy Penty do politiky například prostřednictvím někdejšího ministra hospodářství Jirka Malchárka. Spis popisuje rovněž údajné miliónové provize a vlivové akce v politických kruzích.

Penta nařčení ze zapojení do této činnosti odmítla.

Další informace o skupině Penta najdete na firmy.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků