Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Do uzavřené smlouvy se nerýpe, rozhodl antimonopolní úřad

Uzavřete smlouvu rychle a námitky proti veřejné soutěži odpadnou. To bohužel, v poněkud zjednodušené interpretaci, vzkazuje antimonopolní úřad všem zadavatelům zakázek od ministrů po starostu v Horní Dolní. Rozhodnutí z 25. července tohoto roku podepsané předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem lze sotva číst jinak.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Do uzavřené smlouvy se nerýpe, rozhodl antimonopolní úřad

Firma Mega Trans, výrobní družstvo invalidů, si stěžovala proti postupu úřadu ve věci zakázky na dodávku nových bot pro českou policii v objemu miliónů korun. Žádala vydání předběžného opatření, které by ministerstvu zakázalo smlouvu uzavřít.

Zakázku v roce 2013 vysoutěžila pražská firma s výrobky, které dle námitek konkurentů a jejich soudních znalců nevyhovují ani podmínkám zadávacího řízení. Jenže ministerstvo vnitra stačilo loni v prosinci smlouvu uzavřít dřív, než byla stížnost vyřízena, a pro úřad se tak stala bezpředmětnou.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

I podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který si boty od stejné firmy na den obul, tlačí a nejsou pohodlné.

Podle znaleckých posudků předkládaných konkurenty jsou navíc možná ošizené na materiálu a okopírované co do zpracování od autorsky chráněných vzorů.

V tomto případě jde však o námitky vůči samotnému antimonopolnímu úřadu. Kromě řady výhrad, které konkurence i policejní odboráři vytýkají vítězné firmě, podala firma Mega Trans k ÚOHS i rozklad proti rozhodnutí, jímž smetl její připomínky.

„Podmínky pro zrušení nenastaly“

Prohravší firma se verdiktu bránila rozkladem a kvůli údajnému otálení ÚOHS dokonce podala žalobu ke Krajskému úřadu v Brně. Jenže ÚOHS vydal na hranici zákonné lhůty koncem července stanovisko, jímž svůj prvotní verdikt obhájil.

A argumentace je stejná. Protože vnitro prostřednictvím policejního prezidia uzavřelo smlouvu s vítězem dřív, než byla vyřízena stížnost proti soutěži, je už stížnost bezpředmětná.

„Dle ustanovení § 66 odst. 1 písm. g) správního řádu platí, že řízení o žádosti správní orgán usnesením zastaví, jestliže se žádost stala zjevně bezpředmětnou,“ dočte se v rozhodnutí ÚOHS čtenář, který se prokouše obsáhlým odůvodněním. V desítkách bodů úřad vysvětluje, proč se nelze zabývat soutěží, kde byl již vybrán vítěz.

„Po zvážení všech aspektů a po zjištění, že úřad postupoval ve věci v souladu se zákonem, když posoudil případ ve všech vzájemných souvislostech a zhodnotil veškeré písemné podklady, jsem dospěl k závěru, že nenastaly podmínky pro zrušení nebo změnu napadeného usnesení z důvodů uváděných v rozkladu,“ napsal Rafaj v odůvodnění, které má Právo k dispozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků