Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Do Sněmovny by se v říjnu prodrali lidovci, šanci by měli i zelení

Volby by v říjnu vyhráli sociální demokraté, kteří by podle modelu Factum Invenio získali 72 mandátů. ODS by měla 49 poslanců, KSČM 39 a TOP 09 30 mandátů. Uspěli by i lidovci s 10 poslanci. Věci veřejné by se do Sněmovny nedostaly, reálnou šanci by naopak měli zelení.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Do Sněmovny by se v říjnu prodrali lidovci, šanci by měli i zelení

ČSSD přiřkl volební model podporu 27,3 procenta lidí. ODS by dostala hlasy od 20 procent lidí, komunisté 16 procent. TOP 09 by dostala 12,5 procenta hlasů a lidovci šest procent.

"Pravicové strany ODS a TOP 09 by dohromady získaly pouze 79 mandátů, s případnou podporou KDU-ČSL také nedostatečných 89 mandátů," konstatuje průzkum.

Volební model dle Factum Invenio (v procentech)
ČSSD
27,3
ODS
20
KSČM
16
TOP 09
12,5
KDU-ČSL
6
Strana zelených
4,9
Věci veřejné
3,6
zdroj: Factum Invenio

Agentura připomíná, že jen těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny, by se umístili zelení. Ti by měli 4,9 procenta hlasů. Vládní VV by měly 3,6 procenta.

Z výzkumu vyplývá, že voleb by se zúčastnilo 58 procent oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010, kdy k urnám přišlo 62,6 procenta oprávněných voličů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků