Hlavní obsah
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Milan Malíček, Právo

Do Sněmovny by se dostalo pět stran, ČSSD nadále drží prim

Pokud by se sněmovní volby konaly v prosinci, jasně by v nich zvítězily levicové strany. Prvním sociálním demokratům by dalo hlas 36 procent oprávněných voličů, komunisty by volilo 22 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Milan Malíček, Právo
Do Sněmovny by se dostalo pět stran, ČSSD nadále drží prim

Teprve v závěsu za ČSSD a KSČM by se umístily současné vládní strany ODS (17 procent) a TOP 09 (8,5 procenta). Do Sněmovny by se nově dostali podle CVVM také lidovci (6 procent).

Prosincový volební model podle CVVM (v procentech)
ČSSD
36
KSČM
22
ODS
17
TOP 09
8,5
KDU-ČSL
6
SZ
4
SPOZ
1,5
Ostatní
5

Aktuální průzkumy jiných agentur řadí mezi strany, které by překročily pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny, také zemanovce. Podle šetření CVVM by však obdrželi pouze 1,5 procenta hlasů. Před ně by se dostali zelení s 4 procenty hlasů.

Voleb by se aktuálně zúčastnilo 57 procent oprávněných voličů. Jedná se tedy o znatelný pokles oproti reálným sněmovním volbám v roce 2010, kdy přišlo k urnám 62,6 procenta voličů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků