Hlavní obsah

Do podzimní Sbírky potravin se zapojí rekordních 1318 obchodů po celém Česku

Podzimní kolo Sbírky potravin se uskuteční 20. listopadu. Trvanlivé potraviny a drogistické zboží budou lidé moci darovat od 8 do 18 hodin v rekordních 1318 prodejnách po celé České republice. Vlivem koronavirové pandemie počet příjemců potravinové pomoci skokově narostl. Zvýšil se o více než 60 %.

Foto: sbirkapotravin.cz

V posledním kole potravinové sbírky Češi darovali přes 400 tun potravin.

Článek

Hlavním organizátorem Sbírky potravin je Česká federace potravinových bank. Na organizaci se dále podílejí Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, obchodní řetězce významné na českém trhu, Asociace společenské odpovědnosti a partneři neziskového sektoru.

Od roku 2019 se Sbírka potravin koná dvakrát ročně, loňské jarní kolo však bylo kvůli pandemické situaci zrušeno. V letošním podzimním kole bude darování potravin a drogistického zboží možné celkem ve 1318 obchodech všech obchodních řetězců, a to v sobotu 20. listopadu od 8 do 18 hodin.

Dále mohou lidé od úterý potraviny darovat na největších potravinových e-shopech Rohlik.cz, iTesco a Kosik.cz. On-line sbírka potrvá dva týdny a tradičně skončí 30. listopadu, tedy na Giving Tuesday („Štědré úterý“) – světový den štědrosti a dobrých skutků.

Tisíce lidí se zapojily do sbírky potravin pro potřebné

Domácí

„Covidové období zapříčinilo nárůst příjemců potravinové pomoci o více než 60 % a i přes krátkodobé zlepšení situace je potřeba stále více potravin. Očekáváme, že zimní období bude opět kritické. I když víme, že doba je těžká pro mnohé už hodně dlouho, doufáme, že lidé v sobotu přijdou a pomohou těm, kteří jsou na tom ještě hůře tím nejtransparentnějším způsobem – darem jídla,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

V posledním jarním kole potravinové sbírky Češi darovali asi 405 tun potravin, což je v porovnání s obdobím před krizí téměř dvojnásobek. Darované drogistické zboží dosáhlo množství asi 45 tun.

Ideálním zbožím k darování jsou trvanlivé potraviny a drogerie. Z potravin nejvíce pomohou konzervy, polévky, trvanlivé mléko, olej, těstoviny, luštěniny, rýže a dětská výživa.

Evropané vyhodí 88 milionů tun jídla ročně, EU hodlá zakročit

Ekonomika

Vybrané potraviny a drogistické zboží po skončení sbírky poputují ke konečným klientům, kterými jsou nejčastěji matky-samoživitelky, osamělí senioři, rodiny v krizi, lidé bez domova či lidé s postižením.

Vedle toho, že se každoročně zapojují do Sbírky potravin, vyvíjejí obchodní řetězce v oblasti potravinové pomoci i vlastní iniciativu. Řetězec Albert například připravil mimořádný dar milionu porcí potravin pro ty, kteří si nemohou dovolit zajistit dostatek potravin ani ve vánočním čase. V průběhu celého roku Albert také prostřednictvím potravinových bank daruje neprodané potraviny. Letos se zavázal dary zdvojnásobit na 3 200 000 porcí.

Přebytky potravin ze svých prodejen pravidelně daruje také Tesco. V loňském kalendářním roce potravinovým bankám věnovalo 1364 tun potravin, což odpovídá asi 3,2 milionu porcí jídla pro lidi v nouzi.

Reklama

Výběr článků

Načítám