Hlavní obsah
Ministerstvo vnitra Foto: Jan Handrejch, Právo

Do boje o Hrad se nakonec přihlásilo 19 lidí, dvacátý přišel po termínu

Do prezidentské volby se v termínu přihlásilo 19 lidí. Další člověk podal přihlášku pozdě. Ve středu o tom informovala Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. V úterý odpoledne resort informoval o 18 kandidátech, ovšem s tím, že se počet může ještě změnit. Nyní bude ministerstvo posuzovat, zda kandidáti splnili všechny podmínky, jasno bude na konci listopadu. Volby se konají v lednu.

Ministerstvo vnitra Foto: Jan Handrejch, Právo
Do boje o Hrad se nakonec přihlásilo 19 lidí, dvacátý přišel po termínu

Aby mohl uchazeč o Hrad bojovat, musí sesbírat podpisy nejméně 50 tisíc občanů, nebo mít souhlas 20 poslanců či 10 senátorů.

Pěknicová ve středu uvedla, že čtyři kandidatury byly podány s podporou poslaneckých podpisů, pod tři se podepsali senátoři a pět přihlášek bylo nahlášeno na základě petice s občanskými podpisy.

Podle dřívějších informací však některé z občanských kandidatur neobsahovaly dostatečný počet podpisů. Sedm kandidátů pak nepodložilo svou kandidaturu politickou ani občanskou podporou.

Volba prezidenta
Prezidenta budou Češi v přímé volbě vybírat rok 12. a 13. ledna. Případné druhé kolo se dvěma nejsilnějšími kandidáty se uskuteční 26. a 27. ledna. Zájem o účast ve volbách původně projevily více než dvě desítky lidí.

Lhůta pro podání kandidatur vypršela v úterý v 16 hodin. Krátce poté ministerstvo vnitra informovalo o 18 kandidátech, ovšem s tím, že se počet může ještě změnit. [celá zpráva] Ve středu pak resort uvedl, že nakonec je kandidátů 19.

Ministerstvo zároveň informovalo, že dostalo i dvacátou kandidaturu, která však nebyla podána v zákonné lhůtě.

U přihlášek zmiňovaných 19 kandidátů nyní ministerstvo vnitra prověří, zda splňují všechny náležitosti. Jména všech prezidentských kandidátů pak resort zveřejní 24. listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků