Hlavní obsah
Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška Foto: Jan Handrejch, Právo

Diplomata Bartušku čeká trest za výrok o upalování

Žlutou kartu dostane diplomat Václav Bartuška, který veřejnost pobouřil na konci dubna slovy o vystřílení a upálení proruských rebelů na Ukrajině. Za další prohřešek vládnímu zmocněnci pro energetickou bezpečnost hrozí už vyhazov. Varování Bartuškovi předá zřejmě příští týden státní tajemník Petr Gajdušek.

Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška Foto: Jan Handrejch, Právo
Diplomata Bartušku čeká trest za výrok o upalování

Bartuška dostane varování podle paragrafu 52 zákoníku práce. Pokud by se v následujícím půl roce dopustil podobného excesu či jiného porušení pracovní povinnosti, může ho ministerstvo zahraničí okamžitě vyhodit.

„Ministr už s panem Bartuškou mluvil, připravuje se formalizování této výtky,” řekl v sobotu mluvčí ministerstva zahraničí David Frous.

Bartuška v rozhovoru při odpovědi na dotaz, zda je Pobaltí připraveno na možný zásah neoznačených ruských vojáků podobný jako na Krymu a východě Ukrajiny, prohlásil: „Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé.“

Zmocněnec se poté bránil slovy, že nesouhlasil se zabíjením lidí. „Nikdy jsem neschvaloval a schvalovat nebudu takovéto hrůzy, které se tam dějí na obou stranách. Proboha. Na to jsem viděl příliš mnoho válek,“ řekl Novinkám. cz. v době, kdy jeho slova vyvolala bouři i ostrý nesouhlas ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten si Bartušku pozval na kobereček. [celá zpráva]

„Vím, co se stalo v Oděse, ale taky jsem řekl, že se stala strašná tragédie, stejně jako to, co se děje na celém východě Ukrajiny. Celá ta válka je strašná tragédie. A že bych něco schvaloval, to jsem nikde neřekl,“ dodal Bartuška.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků