Hlavní obsah

Deště a kroupy zatopily ulice a sklepy

Bouřky doprovázené silným deštěm a kroupami se v neděli odpoledne přehnaly přes velkou část Čech, včetně hlavního města. V Praze vítr shodil v Lodžské ulici na auto strom. Nikdo nebyl zraněn. Třináct stromů a dva sloupy spadly na Plzeňsku. Stala se tu i menší dopravní nehoda, která ale mohla mít velmi vážné následky.

Deště a kroupy zatopily ulice a sklepy

V Chotěšově na Plzeňsku nezvládl řidič na mokré vozovce řízení a narazil do budky hlavního uzávěru plynu. Řidič i spolujezdec byli lehce zraněni, začal ale unikat plyn, který se nedařilo zastavit. Hasiči, kteří přijeli na místo nehody, jej začali stříkat mlhou.

Poté zjistili, že auto začíná hořet, a hrozí tedy výbuch. Z okolí evakuovali 15 lidí, začínající oheň naštěstí uhasili. Poté, co vozidlo odtáhli zjistili, že v něm muži navíc převáželi čtyři propanbutanové láhve.

V Praze voda zatopila tunel

V hlavním městě voda zaplavovala sklepy, kanály ji nestačily brát. Do Zlíchovského tunelu v Praze 5 nahnal déšť vodu až do výšky třiceti centimetrů. Hasiči zasahovali na mnoha místech. V centru města v Dlouhé ulici, Nad Štolou, v Pařížské ulici či v některých částech Smíchova.

V Krakovské u Václavského náměstí zřejmě zásah blesku poničil střechu činžovního domu.

V jižních Čechách se mírně zvedají řeky

Meteorologové před přívalovými dešti a bouřkami varovali. Upozorňovali také, že se budou zvedat hladiny řek. To se sice plní, ale růst hladin není tak velký, jak se čekalo. Několik řek a říček v jižních Čechách hlásí první stupeň povodňové aktivity. To znamená, že řeka má vysoký průtok, stále je ale v korytě.

Krajem také prošly bouřky a přívalové deště, hasiči na mnoha místech odčerpávají vodu. Ta například zatopila Krumlovskou ulici v Prachaticích. "Nyní vydatně prší hlavně v bouřkách na hranici Jihočeského a Západočeského kraje," řekl českobudějovický hydrolog Petr Lett, podle něhož se další vzestup hladin projeví pravděpodobně v noci.

První povodňový stupeň je už od dopoledne na dvou místech na řece Blanici. Během dne přibyl ještě Pořešín na Malši na Českobudějovicku a Líčov na řece Černé v Novohradských horách.

Lett upřesnil, že obě místa na Blanici dosahují nyní 10, respektive 15 centimetrů pod hranici druhého stupně povodňové aktivity. Další zvýšení hladiny lze podle něho předpokládat i na Volyňce a horní Vltavě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků