Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Demonstranti překazili duhový pochod v Plzni, policie je rozehnala

Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká Plzeň se v sobotu odpoledne pokusilo zastavit duhový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Pilsen Pride. V průvodu, který centrem města prošel potřetí, bylo kolem 400 převážně mladých lidí podporujících LGBT komunitu.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Demonstranti překazili duhový pochod v Plzni, policie je rozehnala

Demonstranti s transparenty „Stop úchylům” přehradili průvodu cestu Dřevěnou ulicí ústící na centrální náměstí a křikem se domáhali toho, aby policie údajně protiprávní pochod rozpustila. Když ani na několik výzev demonstranti neuvolnili průchod ulicí, policejní těžkooděnci je zvolna vytlačili na chodník podél ulice.

Už před začátkem akce demonstranti řekli, že chtějí pochodu zabránit, nebo alespoň připravit jeho účastníkům "uličku hanby". Průvod vyšel z parku Mlýnská strouha a na překážku na začátku Dřevěné ulice narazil po několika stech metrech. Po krátkém zdržení průvod ulicí prošel na náměstí. Pokřikující demonstranty od účastníků barevného průvodu oddělovala řada policejních těžkooděnců. Policie měla v ulicích desítky lidí, na místě měla i těžkou techniku, antikonfliktní tým, dopravní a pořádkové policisty a monitorovací vůz. S monitorováním dění pomohl i městský dron.

Pilsen Pride je nejviditelnějším zakončením Duhového týdne, který v Plzni nabídl přednášky a besedy o různých aspektech LGBT komunity, promítání filmů nebo třeba historicko-vlastivědnou vycházku po místech spjatých s plzeňskou meziválečnou homosexuální komunitou, uvedla pořadatelka akce Andrea Luková.

Větší zájem

O průvod je největší zájem, protože především mladým lidem poskytuje možnost oslavovat a bavit se. "Není to žádný divoký průvod, nemáme ani alegorické vozy, na velké akce pražských rozměrů Plzeň není připravená," domnívá se Luková.

První ročník plzeňských duhových akcí nabídl jen průvod a afterparty, loni už byl program třídenní a letos se rozšířil na celý týden. Duhový týden zakončí v neděli piknik. Akce nejsou určeny jen po členy LGBT komunity, jsou otevřené komukoliv. "Z našeho pohledu je důležité o těchto věcech mluvit. Já osobně si myslím, že teď ještě víc, v momentě, kdy je ve Sněmovně stále zákon o možnosti manželství pro homosexuální páry," řekla Luková.

Podle ní je důležité pořádat podobné akce s LGBT tematikou po celé republice, nejen v Praze. Lesby, gayové, bisexuálové či translidé žijí i mimo ni. "Z mého pohledu je důležité dělat tyto lokální festivaly a vytáhnout tato témata mimo Prahu. Je důležité ukazovat, že nejen LGBT problematika, ale jakékoliv sociálně závažná témata by se měla vytáhnout i mimo hlavní město a mělo by se o nich mluvit všude," dodala Luková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků