Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) Foto: Milan Malíček, Právo

Další krok zdravotní reformy: Heger chce větší práva pacientů

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce v rámci reformních zákonů představených ve čtvrtek přiznat větší práva pacientům, kteří by například mohli konzultovat léčbu s dalším lékařem. Dostupnější a rychlejší by měla být i záchranná služba. Ministr to uvedl při prezentaci návrhů zákonů o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) Foto: Milan Malíček, Právo
Další krok zdravotní reformy: Heger chce větší práva pacientů

V červnu by podle ministra měly návrhy zamířit do legislativní rady vlády a od ledna příštího roku by měly začít platit.

Ministr chce reformami přispět také k lepšímu využití peněz zdravotnictví a přesměrovat peníze do platů zdravotníků. Dosud peníze směřovaly hlavně na nové přístroje. Právě situace kolem hromadných výpovědí lékařů, kteří protestují proti platovým podmínkám, nyní nejvíce zaměstnává Hegera i celou vládu.

O situaci ve zdravotnictví kvůli odchodům nespokojených lékařů jednala ve středu vláda. Klíčová debata o tom, jak lékaře od výpovědí odradit, se ale odehrála až na neformálním obědě koaličních lídrů. Na utajovanou schůzku, jejímž horkým tématem byla právě situace ve zdravotnictví, byl pozván i Heger. V médiích se objevily informace, že Heger na schůzce dostal mandát k jednání s lékaři. Koaliční politici ale nezveřejnili, na jakém řešení se dohodli. [celá zpráva]

Se zástupci lékařů bude ministr jednat v pátek, ve čtvrtek odpoledne jej ještě čeká setkání se zástupci zdravotních pojišťoven.

Postupné změny, ne léčba šokem

Heger už dříve řekl, že chce zdravotnictví měnit postupně, nehodlá dělat převratné změny jednorázovým balíkem sedmi zákonů, jako to chtěl udělat jeho předchůdce Tomáš Julínek (ODS). Jemu se z celé reformy podařilo prosadit jen regulační poplatky u lékaře, v lékárně a nemocnici.

Heger chce tímto směrem ve své reformě pokračovat - novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění chce zrušit zákaz připlácení. Od premiéra Petra Nečase (ODS) dostal za úkol připravit podmínky pro připojištění.

Minulý týden představil Heger protikorupční strategii, která má zamezit únikům peněz za předražené nákupy léků nebo přístrojů. Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 280 miliard korun, korupce mu podle Transparency International odebere zhruba desetinu. Protikorupční strategie je prvním krokem reformy, na niž české zdravotnictví čekalo dvě desítky let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků