Hlavní obsah
Čtveřice psů hyenových při odjezdu ze Dvora Králové. Foto: Safari park Dvůr Králové

Čtveřice psů hyenových míří ze Dvora Králové do Sydney

Na cestu dlouhou 16,7 tisíce kilometrů se ve čtvrtek ráno vypravila čtveřice samců psů hyenových. Ze Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem až do australské zoologické zahrady v Sydney. Jedná se o dosud nejdelší transport zvířat ze Dvora Králové do jiné zoologické zahrady.

Čtveřice psů hyenových při odjezdu ze Dvora Králové. Foto: Safari park Dvůr Králové
Čtveřice psů hyenových míří ze Dvora Králové do Sydney

„Ze Dvora Králové je na letiště převezli naši pracovníci. Poté psí skupinu čeká přibližně 29 hodin trvající přesun z Prahy do Sydney s mezipřistáním v Dauhá. Na letišti v Kataru stráví před dalším letem téměř celou noc,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart. Psi nebyli před cestou ani uspáni.

Pro převoz byly zhotoveny nové přepravní bedny tak, aby maximálně vyhovovaly zvířatům a zároveň splňovaly předpisy přepravní společnosti. Krmení ale do nich na cestu dostávat nebudou. „Než vyrazili, dostali ještě v zahradě poslední dávku masa, další je čeká až v Austrálii. Během mezipřistání budou zvířata pouze napájena,“ doplnila zooložka.

Dvorský safari park patří v chovu psů hyenových mezi světovou špičku. „Od sedmdesátých let minulého století se u nás do dospělosti podařilo odchovat více než 150 mláďat. Navíc jsme v Česku a na Slovensku jediná zahrada, kde mohou lidé psy hyenové vidět,“ pokračovala zooložka Gabriela Linhart.

Pes hyenový. Ilustrační foto.

Foto: Safari park Dvůr Králové

V roce 2016 vznikla ve Dvoře Králové nová smečka spojením samice Fiony dovezené z Itálie a dvou bratrů dopravených ze zoo ve Francii. "Ta zvířata si mimořádně sedla, což potvrzují i každoroční početné vrhy štěňat. Během tří let se tak smečka rozrostla dohromady o 24 mláďat,“ popsala Gabriela Linhart.

Díky pravidelným odchovům musí safari park hledat pro tyto kriticky ohrožené africké šelmy nová působiště. Čtyři samci narození na začátku roku 2018 tak najdou domov v nově připravované expozici pro psy hyenové v Taronga Zoo v Sydney.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků