Hlavní obsah
Zleva ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, ministr pro lidská práva Jan Chvojka, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec Foto: Petr Horník, Právo

ČSSD skončila ve ztrátě 51 miliónů i kvůli sporu s Altnerem

Sociální demokraté loni hospodařili s deficitem ve výši 51 miliónů korun. Mohly za to vyšší výdaje za volební kampaně i odměny pro právníky ve sporu se zesnulým advokátem Zdeňkem Altnerem. Vyplývá to ze zprávy, kterou na nadcházejícím sjezdu předloží místopředseda pro hospodaření Martin Starec. Původně plánovaný deficit byl poloviční.

Zleva ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, ministr pro lidská práva Jan Chvojka, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec Foto: Petr Horník, Právo
ČSSD skončila ve ztrátě 51 miliónů i kvůli sporu s Altnerem

Sociální demokraté podle zprávy počítali s tím, že v roce 2016 budou hospodařit se ztrátou 26,74 miliónu korun, deficit však vyšplhal na 51,15 miliónu.

Na volební fond podle zprávy vynaložila ČSSD 112 miliónů korun, i když původně počítala zhruba s 84 milióny. I přes snížení počtu zaměstnanců kvůli úsporným opatřením po neúspěchu ve sporu s Altnerem překročila strana i původně plánovaný rozpočet na mzdy. Putovalo na ně přes 53 miliónů.

Spor o stamilióny pro Altnera

Altnerovi loni na jaře soud přiznal téměř 338 miliónů korun v letitém soudním sporu s ČSSD, kterou dříve zastupoval ve sporu o Lidový dům. ČSSD podala proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu. Bývalý advokát loni v listopadu zemřel. [celá zpráva]

Zdeněk Altner na archivním snímku

Foto: Michaela Říhová, Právo

„Aktuálně probíhá dědické řízení o jeho pozůstalosti. Do jeho skončení je postup v uvedených věcech pozastaven. Délku dědického řízení nelze spolehlivě odhadnout,” stojí ve zprávě.

Za právní služby musela ČSSD dát 9,36 miliónu, na čemž se podle zprávy podepsal především spor s Altnerem. Jako mírně uspokojivé hodnotí Starec výnosy z nájmů, které činí 16,5 miliónu korun, přibližně o pětinu méně, než strana plánovala. Téměř o polovinu nižší proti předpokladům jsou dary ve výši 17,84 miliónu korun a neuspokojivé je podle zprávy i pouze dvoutřetinové plnění plánů u členských příspěvků, které přinesly do rozpočtu ČSSD 15,85 miliónu.

Za poslední dva roky strana přišla zhruba o desetinu členské základny. Na konci loňského roku měla 20 349 členů. O dva roky dříve to přitom bylo o zhruba 2200 členů více. [celá zpráva]

Strana plánuje vyrovnaný rozpočet

Letos počítá ČSSD s vyrovnaným rozpočtem, výnosy i náklady by měly dosáhnout 237 miliónů korun. Na volební fond je zatím v rozpočtu 80 miliónů, zpráva k tomu dodává, že je kladen zásadní důraz na efektivitu.

„Veškeré příjmy a výdaje budou účtovány výhradně na transparentním účtu ČSSD. Strop je stanoven zákonem na 90 miliónů korun," připomíná zpráva nový limit pro výdaje kampaní. U právních služeb se ČSSD chce vejít do tří miliónů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků