Hlavní obsah

ČSSD rozpočet nepodpoří, prý počítá s nereálným růstem

Sociální demokraté se na úterní tiskové konferenci opřeli do návrhu státního rozpočtu, který do Sněmovny předložil ministr financí Miroslav Kalousek. Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky sestavila vláda rozpočet zcela nerealisticky. Návrh prý nijak nereflektuje současnou krizi na finančních trzích a počítá s neadekvátním růstem ekonomiky.

ČSSD rozpočet nepodpoří, prý počítá s nereálným růstem

Podle Sobotky reálně hrozí, že odhad růstu české ekonomiky o 4,8 procenta, z nějž vycházelo ministerstvo, je s ohledem na světovou finanční krizi nadhodnocený. Například Česká národní banka předpovídá růst jen 3,6 procenta.

Výpadek rozpočtových příjmů Sobotka odhadl na deset až 20 miliard korun. Vláda by podle něj proto měla připravit zemi na očekávaný globální ekonomický útlum. Navrhuje proto, aby vláda kromě jiného stanovila pevný termín přijetí eura, nejpozději k 1. lednu 2013.

Dále by vláda měla do rozpočtu zapracovat určitou rezervu, která by výpadek pokryla. Doporučil proto odložit některé vládní projekty, například zhruba dvoumiliardový informační systém Státní pokladna nebo elektronické dálniční známky.

Kabinet by podle něj měl přehodnotit připravovanou důchodovou reformu a vyloučit z ní možnost převodu důchodového pojištění do soukromých penzijních fondů. Pokud vláda rozpočet neprosadí, měl by premiér Mirek Topolánek podat demisi, dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků