Hlavní obsah
Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se svými stranickými kolegy Davidem Rathem (vpravo) a Richardem Dolejšem Foto: Petr Horník, Právo

ČSSD odmítla rychlé snížení platů politiků, návrh chce projednat ve výborech

Poslanecká Sněmovna v pátek měla šanci snížit platy ústavním činitelům. Vládní návrh, který chtěla koalice prosadit již v prvním čtení, však narazil na veto ČSSD. Zákonodárci novelu, která počítá s tím, že se platy politiků sníží o pět procent a zůstanou stejné do roku 2014, "pouze" poslali do druhé čtení, přičemž ji čeká standardní legislativní proces.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se svými stranickými kolegy Davidem Rathem (vpravo) a Richardem Dolejšem Foto: Petr Horník, Právo
ČSSD odmítla rychlé snížení platů politiků, návrh chce projednat ve výborech

Základní plat poslanců a senátorů by tak měl v příštích letech dosahovat asi 56 000 korun. To je o 3000 méně než letos. Předloha se týká i soudců a státních zástupců, soudcům by se měly platy snížit pouze pro příští rok. Nyní se návrhem bude zabývat rozpočtový a ústavně-právní výbor.

Pokud bude novela schválena, sníží se platy poslanců, senátorů, prezidenta a ministrů o pět procent na celé volební období, čili do roku 2014. Vycházet se u nich ovšem má z letošních mezd, které jsou oproti roku 2009 nižší o čtyři procentní body.

Jejich platová základna má být podle návrhu na úrovni 51 731 korun. I u nich se při výpočtu platu základna násobí příslušným koeficientem podle vykonávané funkce. Například základní plat poslance či senátora by se měl snížit o 3000 korun, základní plat ministrů by pak měl klesnout ze 112 500 na 106 800 korun.

Úspora desítek miliónů

U soudců má v příštím roce platová základna dosahovat 54 005 korun a od roku 2012 do roku 2014 bude ve výši 56 849 korun. To znamená, že příští rok by měl po vynásobení koeficientem 0,88 nejnižší základní plat soudce okresního soudu dosahovat cirka 47 600 korun a poté by se měl zvýšit na cirka 50 100.

U státních zástupců má následující čtyři roky činit platová základna 46 660 korun. To znamená, že by základní platy státních zástupců s nižší než pětiletou praxí u okresního státního zastupitelství byly na úrovni asi 41 100 korun.

Pokud bude návrh platit, stát tak v příštím roce ušetří asi 156,3 milionu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků