Hlavní obsah

ČSSD chce vyjednat konec přeběhlíků v Česku

Sociální demokracie se rozhodla "kultivovat českou politickou scénu." Nástrojem k tomu má být podle ČSSD to, že se všechny strany veřejně distancují od získávání politické podpory díky přeběhlíkům. To ČSSD vyčítá především ODS. Strana sama se zavázala, že přeběhlíky přijímat nebude.

ČSSD chce vyjednat konec přeběhlíků v Česku

„Získávání přeběhlíků je odsouzeníhodná forma politické korupce, která de facto mění výsledky demokratických voleb,“ řekl v úterý předseda ČSSD Jiří Paroubek při oficiálním závazku, že ČSSD nebude nikdy v budoucnu získávat přeběhlíky z jiných politických stran.

Právě sociální demokraté již v tomto volebním období přišli o tři poslance. Ke dvojici Miloš Melčák - Michal Pohanka se při druhé prezidentské volbě přidal poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Volil Václava Klause a ne Jana Švejnara. Poslanci ČSSD jej vyloučili ze svého klubu. O jeho setrvání ve straně se rozhodně v březnu.

Takto ČSSD vidí v propagačním materiálu bývalé členy svého klubu. Zleva Michal Pohanka, Miloš Melčák a Evžen Snítilý. Foto: ČSSD

Podle ČSSD si ODS Melčáka s Pohankou koupila a poté zřejmě podobnou motivací získala i poslance Snítilého. „Ve světle slov ministra vnitra Ivana Langera, který s bezpečnostním aparátem za zády vyhrožuje vězením svým politickým soupeřům, jsme přesvědčeni, že situace se stává dále neúnosnou,“ uvedl Paroubek.

Snítilý odmítl Paroubkovo tvrzení, že za jeho rozhodnutím volit Klause jsou korupční praktiky. Zároveň popřel, že by se přidal po bok přeběhlíků Michala Pohanky a Miloše Melčáka a podporoval vládu.

Němcová: U ČSSD by se mělo změnit klima

„Myslím si, že ti lidé k nám nepřeběhli proto, že by chtěli být členy ODS, ale proto, že už dále nemohli být členy ČSSD. Jestliže je klima v sociální demokracii takové, že lidé z ní utíkají, tak budou muset změnit klima než přijímat taková nesmyslná prohlášení,“ řekla Novinkám místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Němcová vzkázala ČSSD, aby se místo prohlášení zaměřila na vlastní vnitrostranické klima.foto: PRÁVO/Lukáš Táborský

ODS podle ní žádný veřejný závazek ohledně přeběhlíků nepřijme. „My jsme nikoho u nás nikdy nedrželi. Když jsme měli problém s poslancem Kottem, tak jsme ho vyloučili z našeho klubu a nechali jsme ho dělat, co chce. To, jestli chce člověk vstoupit do jiné strany, by mělo být svobodným rozhodnutím,“ dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků