Hlavní obsah

ČSSD chce, aby horší studenti platili školné

Pokud ČSSD vyhraje příští volby, mohla by zavést školné pro studenty vysokých škol, kteří mají horší prospěch a častěji opakují zkoušky. Sociální demokraté doposud jakoukoliv platbu za studia odmítali, podle stínového ministra školství ČSSD Jiřího Havla ale pokuty nejsou tak vysoké, aby vytvářely sociální bariéru.

ČSSD chce, aby horší studenti platili školné

"Chceme zavést penalizační školné. Za opakovanou zkoušku by student mohl platit například 200 korun, za horší prospěch pak 100 korun za semestr. Částku, počet opakování i prospěchový průměr by si určovaly samy školy," řekl Hospodářským novinám Havel. Se změnou počítá Zelená kniha - první návrh změn, které ČSSD plánuje pro případ, že vyhraje volby.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek na pondělní tiskové konferenci odmítl, že by jeho strana plánovala zavedení školného. „ČSSD žádné školné nepřipravuje,“ zdůraznil. „ČSSD stále je proti jakékoliv plošné variantě zavedení školného,“ doplnil stínový ministr školství za ČSSD Jiří Havel.

Podle něj jsou navržené platby namířeny proti těm, kteří zneužívají solidaritu. „Jedná se o stimulaci, nikoliv o školné,“ doplnil. Připomněl, že již nyní platí ti, kteří studují nadměrně dlouho, veřejným školám poplatky. Zelená kniha, která návrhy obsahuje, navíc ještě nebyla schválena, ještě ji čeká projednání a dohotovení.

Platit by měli i středních, chce ČSSD 

Je to vůbec poprvé, co ČSSD připouští, že by vysokoškoláci měli za studium platit. Návrh reformy, která se zabývá i základním a středním školstvím, chce opoziční ČSSD dokončit do roku 2009.

Podobný systém chtějí sociální demokraté zavést i na středních a základních školách. Tady by studenti museli povinně složit celostátní zkoušky z češtiny, cizího jazyka a matematiky. První termín zkoušky by byl zdarma, za další by už studenti zaplatili.

Ať studenti pocítí, že studium není zdarma

Cílem poplatků je, aby studenti pocítili, že studium není zdarma. "Nelze pominout výchovný efekt a stimulaci dobrých výsledků studia," píše se v dokumentu.

Podle Havla má penalizační školné pro vysoké školy ještě další výhodu. "Peníze dostanou hned. Ty pokuty ale nejsou vysoké, takže to nevytváří žádnou sociální bariéru," říká Havel. Tu podle něj naopak vytváří takzvané odložené školné, které plánuje současná vláda.

Princip odloženého školného spočívá v tom, že student začne peníze splácet až ve chvíli, kdy si bude vydělávat. Za veřejně prospěšné profese, například za učitele, by část dluhu splácel i stát. V programovém prohlášení se Topolánkova vláda zavázala, že školné do roku 2010 nezavede.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků