Hlavní obsah

ČR chce od USA pomoc s modernizací vojenských dopravních letadel

Česko ve čtvrtek požádalo Spojené státy o pomoc při modernizaci parku vojenských dopravních letounů. ČR však odmítá, že by to mělo být podmínkou pro umístění radaru v Brdech. Uvedla to agentura Reuters ve zprávě o jednání náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara v USA, které je začátkem strategického dialogu mezi Českou republikou a Spojenými státy.

ČR chce od USA pomoc s modernizací vojenských dopravních letadel

Česko jako člen NATO má jednotky v Kosovu, Afghánistánu i v Iráku, a proto potřebuje moderní vojenská dopravní letadla, aby mohlo své ozbrojené síly přepravovat do všech těchto míst, uvedl podle agentury Pojar.

Na americké straně podle něj existuje ochota pomoci Čechům s tímto problémem, protože je i v zájmu Spojených států, aby spojenci v Evropě disponovali adekvátními prostředky letecké přepravy.

Pojar zároveň zdůraznil, že česká strana "nikdy nežádala žádnou odměnu" za podepsání červencové dohody, podle níž umožní na svém území zřízení radarové základny pro americký systém protiraketové obrany.

Americká vláda usiluje o vybudování protiraketového štítu, který by chránil USA i evropské spojence před možnými útoky ze zemí jako je Írán. Tyto plány vyvolávají vážné napětí ve vztazích s Ruskem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků