Hlavní obsah
Foto: Břetislav Šťasta

ČR chce i přes nabídku USA sama hradit misi našich chemiků

Za "pozitivní signál" označil náměstek ministra zahraničí Jan Kohout nabídku, kterou daly Spojené státy Česku pro případ, že by se objevily vážné problémy s financováním účasti českých chemiků na operaci v Perském zálivu. Podle Kohouta ale hodlá ČR i přesto hradit misi z vlastních prostředků. "Myslím, že vážné problémy mít nebudeme," řekl.

Foto: Břetislav Šťasta
ČR chce i přes nabídku USA sama hradit misi našich chemiků

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík podle Českého rozhlasu odhadl náklady spojené s posílením jednotky českých chemiků v Kuvajtu na 120 milionů.

Jde o hodnoty

Otázka financování české účasti na případném úderu proti Iráku je podle Kohouta až druhořadá. "Jde o něco víc než, kolik to bude stát. Jde o stabilitu a bezpečí v jednom regionu a potažmo pro celý svět," konstatoval.

Zvýšení počtu českých chemiků v Perském zálivu je součástí oficiální žádosti Američanů kvůli situaci kolem Iráku. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík ve čtvrtek řekl, že jednotka by mohla být posílena zhruba o sto specialistů, čímž by se její schopnosti zdvojnásobily. Uvedl, že ministerstvo hodlá náklady hradit ze svého rozpočtu. Spojenci přitom nabízejí, že uhradí dopravu lidí i materiálu. Český kontingent by také nejspíš mohl čerpat ze společných zásob například pohonných hmot.

Tvrdík prohlásil, že nepovažuje za možné spojit projednávání americké žádosti v parlamentu s diskusí například o dluhopisech nebo o škrtání v jiných rozpočtových kapitolách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků