Hlavní obsah
Hlavní hygienik ČR Michael Vít Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Chřipkou jsem nikoho nakazit nemohl, říká hlavní hygienik

Hlavní hygienik republiky Michael Vít bude s prasečí chřipkou v domácí izolaci týden. Ve středu dál Právu řekl, že sám nikoho nakazit nemohl. Na dotaz, jak u něj nemoc propukla, kde se nakazil a čím se léčí, Vít řekl, že minulý týden byl na dovolené v Itálii, ale v pátek už zasedal na Bezpečnostní radě státu.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Chřipkou jsem nikoho nakazit nemohl, říká hlavní hygienik

„Nemohl jsem nikoho nakazit. V té době žádné projevy onemocnění u mne nebyly. Chřipka propukla velmi rychle až v neděli a během několika hodin mě schvátila. Proto jsem také nebyl na pondělním zasedání vlády, kde se rozhodovalo o mimořádném očkování lidí potřebných pro chod státu,“ řekl Vít.

Nasadil paralen a čaj s citrónem

Dodal, že se bude léčit týden. „Vzal jsem si dovolenou. Pokud to půjde, do práce chci jít až příští pondělí. Chci přijít naprosto fit a nikoho nenakazit,“ doplnil. Běžné onemocnění a jeho infekčnost trvá čtyři až sedm dní. Během nich pacient může nakazit lidi, s nimiž přijde do styku.

„Jako lékař vím, čím se léčit. Užívám paralen, piji čaj s citrónem, jím pomeranče. I horečka už ustupuje. Stále se ale necítím dobře,“ řekl Právu Vít. [celá zpráva]

K výtkám, proč se nedal očkovat proti prasečí chřipce, byť je od loňského podzimu očkován proti sezónní formě nemoci, Vít uvedl: „Jsem členem krizového štábu ministerstva zdravotnictví a chtěl jsem se nechat očkovat tento týden. Už jsem to ale nestihl. Nemoc mne zaskočila a kde jsem se nakazil, nevím. Kdekoli.“

Dodal, že při svém očkování postupoval podle rozhodnutí vlády. Ta ve své vakcinační strategii stanovila, že lidé důležití pro chod státu, jako jsou vojáci, hasiči, policisté, plynaři a další, budou očkováni ve třetí vlně, tedy právě nyní. „Přednost měli chroničtí pacienti a zdravotníci, kteří přicházejí do úzkého kontaktu s pacienty,“ uzavřel Vít.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků