Hlavní obsah
Šibenice na Václavském náměstí Foto: Pro Novinky Pavel Dobrovský

Čeští islamofobové přitvrdí, varuje vnitro

Ministerstvo vnitra očekává, že populistické islamofobní a protiimigrační organizace budou stupňovat své aktivity a že se tématu aktivněji chopí i „tradiční pravicoví extremisté”. Ministerstvo to uvedlo ve zprávě o vývoji extremismu v letošním druhém čtvrtletí, kterou ve středu zveřejnilo na svém webu.

Šibenice na Václavském náměstí Foto: Pro Novinky Pavel Dobrovský
Čeští islamofobové přitvrdí, varuje vnitro

Krajně pravicová scéna podle úřadu stagnuje a zůstává značně nejednotná. Lze to prý přikládat i konkurenci v podobě populistických uskupení, která se vymezují vůči přistěhovalectví a muslimské komunitě.

Islamofobní spolky se sice podle vnitra od spojování s krajní pravicí distancují, ale jejich "radikální politické požadavky a návrhy i způsoby mobilizace sympatizantů se prakticky nelišily od projevů krajní pravice".

"Mezi jednotlivými populisticky, proti imigrantům a proti muslimům orientovanými subjekty byla rovněž zjevná snaha o vytváření koalic či partnerství," uvedlo ministerstvo vnitra. Například "Blok proti islámu", který prý vzešel z okruhu lidí kolem iniciativy "Islám v ČR nechceme", podle ministerské zprávy komunikoval se stranou Úsvit, Národní demokracií a s poslancem Tomiem Okamurou.

V Praze se jedna z nejviditelnějších demonstrací proti imigraci konala už 1. července. Přišlo na ni asi 700 lidí. Někteří z nich měli s sebou maketu šibenice. Tuto sobotu by se měla v hlavním městě konat demonstrace svolaná extremistickou Národní demokracií a nazvaná "2. tábor lidu". Hovořit tam mají například právě poslanec Okamura, zástupci Akce D.O.S.T., Monarchistického občanského sdružení či Holešovské výzvy.

Na levici policii zajímá Síť revolučních buněk

Pokud jde o krajní levici, tu podle vnitra islamofobové mobilizují k pořádání protidemonstrací.

Část krajně levicové scény navíc reagovala na dubnové zadržení a obvinění několika lidí, kteří podle policie jako levicoví extremisté hlásící se k "Síti revolučních buněk" plánovali útok na nákladní vlak s vojenským materiálem. Krajní levice se podle zprávy ministerstva snaží zejména mediálně a na internetu zpochybnit uvedené trestní řízení jako bezdůvodnou represi proti anarchistickému hnutí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků