Hlavní obsah
 

Český a čínský prezident zasadili v Lánech jinan dvoulaločný

V pondělí krátce před 13:45 přistálo v Praze na Letišti Václava Havla letadlo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Prezident s početnou delegací bude v Česku tři dny, setká se s nejvyššími ústavními činiteli. Čeká se podpis řady smluv včetně navázání strategické spolupráce. Jde o vůbec první návštěvu prezidenta komunistické Číny v Česku, která vyvolává i protesty.

 
Český a čínský prezident zasadili v Lánech jinan dvoulaločný

21:47 - ON-LINE reportáž z prvního dne návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga končíme. Děkujeme za pozornost.

18:35 - Několik nevládních organizací otevře v úterý v Praze Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně. Jeho posláním je poskytnout veřejnosti informace o stavu lidských práv a občanské společnosti v Číně

18:03 - Čínský a český prezident zasedli k večeři, na které by se měl podávat bažant z místní bažantnice.

17:40 - Oba státníci se vydali na prohlídku nově zrekonstruovaného palmového skleníku v parku zámku.

17:30 - Miloš Zeman a Si Ťin-pching společně zasadili strom v parku lánského zámku.

Prezidenti Miloš Zeman a Si Ťin-pching zasadili v zámeckém parku pamětní strom.

Foto: Petr Hloušek, Právo

17:15 - Si Ťin-pching se tak stal prvním prezidentem, se kterým se Zeman sešel přímo v Lánech.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) se na zámku v Lánech setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

17:08 - Čínský prezident Si Ťin-pching přijel do Lán na setkání s českým protějškem Zemanem. Zasadí spolu strom a povečeří. V úterý se opět sejdou na Hradě.

16:33 - Kolona aut s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem je na cestě do Lán, kde se má setkat  s Milošem Zemanem.

16:04 - Čína se jako exportní teritorium mimo Evropskou unii dlouhodobě drží v první pětce zemí zájmu českých vývozců a v současnosti je na druhém místě za Ruskem. Za Čínou jsou Brazílie, Indie a Vietnam. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR, provedeném v loňském roce mezi 400 firmami

15:34 - Na příjezd čínského prezidenta čekají v Lánech desítky Číňanů. Do Lán ale dorazilo i několik odpůrců čínského režimu s tibetskými vlajkami.

14:56 - V době průjezdu kolony čínské prezidentské delegace na konci Hlávkova mostu procházel muž s tibetskou vlajkou. Policie ho na místě zadržela.

14:44 - Čínská delegace dorazila do pražského hotelu Hilton. Na blízkém mostě prezidentskou kolonu vítalo asi 150 lidí, převážně Číňanů s vlajkami, bubny a mávátky.

BEZ KOMENTÁŘE: Čínského prezidenta u hotelu Hilton vítalo asi 150 Číňanů

Video: Novinky

14:30 - Policisté zadrželi celkem 12 osob, které na Evropské třídě vyměnily čínské vlajky za vlajky Tibetu. Zadržení odmítali uposlechnout policejní výzvy a někteří z nich se ke sloupům připoutali. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku.

14:12 - U zastávky tramvaje Červený vrch se strhla potyčka mezi Číňany připravenými přivítat prezidenta, aktivisty a kolemjdoucími koledníky. Jeden z aktivistů měl na zádech tibetskou vlajku, kterou se z něj Číňané snažili sundat. U konfliktu zasahovala policie, stejně jako u následné potyčky, kdy mladí koledníci Číňanům začali nadávat a vyzývat je k návratu domů.

BEZ KOMENTÁŘE: Aktivisté nahradili na několik minut čínské vlajky tibetskými

Video: TV Prima

14:10 - Policie dostává ze sloupů veřejného osvětlení na Evropské třídě aktivisty, sdělil mluvčí městské části Praha 6 Martin Churavý. Aktivisté se snažili vyměnit čínské vlajky za tibetské, ve dvou případech se jim to podařilo. Policie je po několika minutách opět nahradila čínskými.

Aktivisté vyměnili na Evropské třídě čínské vlajky za tibetské

Foto: Ondřej Deml, ČTK

14:08 - Kolona vozů s čínským prezidentem odjíždí z pražského letiště Václava Havla do hotelu Hilton, kde bude ubytovaný. Později odpoledne čínskou hlavu státu čeká jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.

BEZ KOMENTÁŘE: Čínský prezident přiletěl do Prahy

Video: Prima FTV

14:05 - Prezidenta Si Ťin-pchinga přivítal na letišti ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Přílet čínského prezidenta Si Ťin-Pching na pražské letiště Václava Havla.

Foto: Petr Horník, Právo

13:54 - Příjezd Si Ťin-pchinga už dopoledne očekávaly před pražským hotelem Hilton desítky Číňanů s vlajkami, bubínky a mávátky. Budovu ze všech stran hlídají i policisté. Oficiálně však nebylo místo ubytování čínské hlavy státu potvrzeno.

Na přílet svého prezidenta čekají Číňané před pražským letištěm

Foto: Petr Horník, Právo

13:52 - U stanice metra Veleslavín na Evropské třídě se shromáždilo zhruba 10 lidí s vlajkami a transparenty „Free Tibet”.

13:50 - Policie hlásí z Evropské třídy potyčky s protestujícími, kteří vylezli na stožáry a čínské vlajky nahradili tibetskými.

Letadlo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přistálo ve 13:40 na Letišti Václava Havla v Praze.

Foto: Právo

13:42 - Letadlo s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem přistálo na letišti v Praze. Letiště hlídá vojenská policie, desítky příslušníků městské a státní policie a ochranka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků