Hlavní obsah
Vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) již dříve rušení amasád avizoval. Foto: Petr Horník, Právo

Česko stáhne pět velvyslanců a ušetří i jednoho konzula

Vláda ve středu rozhodla o zrušení velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Důvodem je snaha ministerstva zahraničí o úspory. Zrušen by měl být zřejmě i generální konzulát v indické Bombaji.

Vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) již dříve rušení amasád avizoval. Foto: Petr Horník, Právo
Česko stáhne pět velvyslanců a ušetří i jednoho konzula

Dlouhou dobu zvažovaný návrh české diplomacie byl na jednání vlády zařazen nečekaně, nebyl ani předem uveden v avizovaném programu jednání. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je v tyto dny na dovolené, řekl, že sám není o konečném rozhodnutí vlády zatím informován. O zařazení bodu do programu schůze však věděl.

O zrušení několika velvyslanectví se spekulovalo delší dobu. Původně se hovořilo zhruba o deseti misích. Rušení ambasád kritizovala opoziční ČSSD, která soudí, že to uškodí českému exportu.

Naposledy ministerstvo zahraničí zrušilo české velvyslanectví v Angole, uzavřen byl také konzulát v kanadském Montrealu. Předchozí kabinet už rozhodl o tom, že stát zruší česká zastoupení v brazilském Sao Paulu, v Zimbabwe či v Kolumbii. Naopak otevřeno bylo velvyslanectví v Ázerbájdžánu. Česká diplomacie kvůli škrtům zvažuje zřizování společných úřadů s jinými zeměmi EU.

Ministerstvo zahraničí bude i propouštět

Rušení ambasád je součástí plánu na šetření státních výdajů, které státním úřadům nařídila nynější vládní koalice. Ministerstvo zahraničí zřejmě chystá také propouštění. Podle posledních informací by mělo odejít přibližně sto zaměstnanců.

Ministerstvo dále připravuje snížení provozních nákladů, omezení investiční činnosti, přehodnocení potřebnosti majetku. Úspory čekají na Česká centra, která propagují zemi v zahraničí.

Už v červnu diplomacie uvedla, že přijala řadu úsporných opatření ve výdajích na telekomunikace, nákupy majetku, provoz a nákup aut, pracovní cesty, provoz zastupitelských úřadů. Pozastavila také některé plánované investiční akce a odsunula otevření dalšího ročníku Diplomatické akademie, kde si vychovává nové diplomaty.

Ministerstvo zahraničí by podle návrhu mělo příští rok od státu dostat zhruba 5,38 miliardy korun, tedy podle propočtů zhruba o 700 miliónů korun méně než letos po plánovaných škrtech. Příjmy by v příštím roce měly činit 600 miliónů. Podle informací ministerstva z minulého týdne Černínský palác nejspíš nežádá navýšení prostředků na chod ministerstva a bude se snažit vyjít se sníženým rozpočtem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků