Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus se zúčastnil pietního aktu v Praze na Vítkově. Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Česko si připomíná 91. výročí vzniku samostatného státu

Nejvyšší státní představitelé v čele s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Janem Fischerem zahájili ve středu vzpomínkové akce k 91. výročí vzniku samostatného Československa. Dopoledne položili věnce u Národního památníku na Vítkově.

Prezident Václav Klaus se zúčastnil pietního aktu v Praze na Vítkově. Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK
Česko si připomíná 91. výročí vzniku samostatného státu

Pietní akce se zúčastnili také předsedové obou komor parlamentu Přemysl Sobotka (ODS) a Miloslav Vlček (ČSSD), ministr obrany Martin Barták, pražský primátor Pavel Bém (ODS), další politici, zástupci politických vězňů a váleční veteráni.

Prezident po krátkém pietním aktu odjel na Pražský hrad. Tam jmenoval nové generály. V rámci generálských hodností povýšil náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka, šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a policejního prezidenta Oldřicha Martinů,  do první generálské hodnosti pak povýšil náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Miloše Svobodu a šéfa policie v Plzeňském kraji Miloslava Mašteru.

Mezi povýšenými byl i policejní prezident Oldřich Martinů.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Klausův středeční program pokračoval přijetím členů diplomatického sboru a odhalením nového památníku u Paccassiho brány Pražského hradu. Oslavy státního svátku již tradičně vyvrcholí slavnostním večerem ve Vladislavském sále Hradu, kde prezident vyznamená asi dvacítku osobností.


Prezident Václav Klaus položil věnec k soše první československé hlavy státu T. G. Masaryka

Foto: Michaela Říhová, Právo


Fischer se zúčastnil slavnostního shromáždění v Pantheonu Národního muzea. Odpoledne se ze vzpomínkových akcí přesune k jednání o vysoce aktuálním tématu. Vláda se totiž mimořádně sejde, aby projednala, s čím pojede na nadcházející summmit EU. Evropští lídři tam mají řešit Klausův požadavek k Lisabonské smlouvě.

Na státní svátek se chystá také několik demonstrací. V hlavním městě se sejdou členové radikální Dělnické strany, nacionalisté i odpůrci Lisabonské smlouvy. Kvůli extremistům bude v centru Prahy také více policistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků