Hlavní obsah
Člověk si fotografuje tank u Domu módy na Václavském náměstí. Foto: Blahoslav Auředník, Novinky

Česko si bude připomínat 21. srpen jako den obětí invaze, schválili poslanci

I když si Česká republika každý rok 21. srpna připomíná výročí sovětské okupace tehdejší ČSSR z roku 1968, v kalendáři nebyl doposud tento důležitý den nijak připomenut. Vloni na to upozornil deník Právo. Poslanci se to rozhodli změnit a ve čtvrtek schválili, že 21. srpen bude v kalendáři zapsán jako významný den.

Člověk si fotografuje tank u Domu módy na Václavském náměstí. Foto: Blahoslav Auředník, Novinky
Česko si bude připomínat 21. srpen jako den obětí invaze, schválili poslanci

V kalendáři by měl být 21. srpen připomínán jako „Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy“.

Poslanci novelu zákona o státních svátcích schválili podle paragrafu 90 hned v prvním čtení. Pro bylo 130 poslanců napříč spektrem, proti nikdo. Většina komunistů se při hlasování zdržela. Jediným poslancem KSČM, který zvedl ruku, byl Jiří Dolejš. Předlohu nyní posoudí Senát.

„Je jasné, že noc z 20. na 21. srpna 1968 patří k nejtragičtějším datům naší historie. Bezdůvodný vpád vojsk Varšavské smlouvy znamenal konec demokratizačního procesu a smrt nevinných civilistů. Byla to invaze, po ní následovala okupace,“ hájil návrh jeden z jeho předkladatelů Jiří Mihola (KDU-ČSL).

„21. srpen si zaslouží být významným dnem a zaslouží si tak být vnímán. Jako bývalý učitel dějepisu vnímám, že mladá generace má problém s tím, aby rozuměla dějinám 20. století,“ podotkl další z předkladatelů Vít Rakušan (STAN).

„Tímto krokem můžeme dát příležitost, abychom nezapomněli, co s sebou 21. srpen 1968 přinesl,“ prohlásila poslankyně ČSSD Kateřina Valachová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků