Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Damir Sagolj, Reuters

Česko se přidalo k výzvě, aby Číňané vyšetřili zprávy o mučení vězňů

Česká republika se přidala k dalším deseti zemím, které vyzvaly Čínu, aby vyšetřila zprávy o údajném mučení obhájců lidských práv. Český velvyslanec v Pekingu tak koncem února podepsal dopis pro čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti, upozornil ve středu server Sinopsis.cz.

Ilustrační foto Foto: Damir Sagolj, Reuters
Česko se přidalo k výzvě, aby Číňané vyšetřili zprávy o mučení vězňů

Velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký dopis podepsal spolu se zástupci Austrálie, Kanady, Japonska, Švýcarska, Belgie, Británie, Estonska, Francie, Německa a Švédska.

Jeho obsah nebyl zveřejněn, podle Sinopsis.cz v něm zmíněné státy žádají čínské úřady o prošetření zpráv o špatném zacházení s vězni a o zrušení držení vězňů v izolaci. Čínské ministerstvo zahraničí dopis označilo za porušení čínského práva na nezávislost soudů.

Ministerstvo nótu posvětilo

České ministerstvo zahraničí, které vede Lubomír Zaorálek (ČSSD), potvrdilo, že velvyslanec dopis podepsal na základě instrukcí ministerstva. Iniciativa vzešla podle úřadu ze strany Delegace Evropské unie v Pekingu.

„Jedná se o standardní krok, jehož prostřednictvím EU upozorňuje na situaci lidských práv v Číně. V souladu s dlouhodobými prioritami lidskoprávní politiky ČR, zejména podporou občanské společnosti a obránců lidských práv a podporou budování institucí právního státu, jsme se rozhodli k tomuto dopisu připojit,” sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva serveru HlídacíPes.

Prohlášení čtyř mělo Čínu uklidnit

Loni vyvolalo v Česku kritiku prohlášení nejvyšších představitelů republiky o respektu k Číně, připravené ministerstvem zahraničí. V prohlášení vydaném po říjnových schůzkách tuzemských politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, kterého Čína označuje za separatistu, ujišťovali Čínu prezident Miloš Zeman, předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), že respektují územní celistvost Číny a že schůzky s dalajlamou neznamenaly změnu oficiální politiky Česka.

Prezident Zeman se do Číny chystá v květnu.

Zleva předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Foto: Milan Malíček, Právo

O prošetření zacházení s vězněnými obhájci lidských práv již letos v lednu žádala čínské úřady Delegace Evropské unie v Číně. Sdělila, že si je vědoma zpráv o špatném zacházení s vězni a očekává, že příslušné úřady podezření z mučení bezodkladně vyšetří. Loni v srpnu také ministerstvo zahraničí USA vyzvalo Čínu, aby byli z vězení propuštěni čtyři přední obhájci lidských práv, kteří byli krátce předtím odsouzeni za podvratnou činnost.

Odsouzení bojovníci za lidská práva patří ke zhruba dvěma až třem stovkám obětí rozsáhlé vlny zatýkání právníků a lidskoprávních aktivistů, kterou čínské úřady provedly v roce 2015.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků